Firmy budowlane stawiające na wysoką jakość realizowanych przez siebie usług nie uznają jakichkolwiek kompromisów. Zazwyczaj ich właściciele wybierają jedynie najlepsze i zarazem niezbędne urządzenia i akcesoria, które przyspieszają prace, zwiększają wydajność pracowników, a także zapewniają lepszy efekt końcowy większości prac budowlanych. Jednym z najczęściej stosowanych urządzeń podczas prac ziemnych jest zagęszczarka do gruntu. To stosunkowo ciężkie, masywne urządzenie, jest przeznaczone do zagęszczania gruntu poprzez jego ubijanie, dlatego stosuje się je wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba utwardzenia gruntu.
Czy zastosowanie zagęszczarek do gruntu jest niezbędne?
Zagęszczarki do gruntu to urządzenia, bez których wykonanie wielu prac budowlanych nie byłoby możliwe. Są to między innymi ubijanie ścieżek rowerowych czy układanie przewodów lub kostki brukowej. Mimo, iż samo układanie kostki jest stosunkowo szybkie i proste, to tak naprawdę wytrzymałość całej konstrukcji jest zależna właśnie od gruntu. To on stanowi najważniejszy czynnik, który zapewnia równe ułożenie kostek przez cały okres eksploatacji. Niestety, grunt bez jego ubicia jest rzadki, cząsteczki gleby czy piasku są od siebie dość mocno oddalone, wskutek czego pod nawet niewielkim naporem może się zapadać sukcesywnie z roku na rok. Z pomocą przychodzą zagęszczarki do gruntu. Maszyny ważące od około 20 do nawet 300 kg służą do ubijania i zagęszczania gruntu poprzez wytwarzanie odpowiednio mocnych wibracji, które są przenoszone na płytę wibracyjną za pomocą silnika spalinowego. Grunt podczas wibrowania uzyskuje litą strukturę, pozbawioną pustych przestrzeni.
Kupujesz zagęszczarkę do gruntu? Zwróć uwagę na jej wszystkie parametry
Niestety zakup zagęszczarki do gruntu, która w idealny sposób spełni wszelkie oczekiwania klienta, nie jest tak prosta. Na rynku znajdują się setki większych i mniejszych modeli, które w dodatku różnią się także sposobem prowadzenia i kierunkiem ubijania. W przypadku firm realizujących największe inwestycje warto postawić na modele samoprzesuwne jednokierunkowe, zaś firmom realizującym nieco mniejsze zlecenia poleca się zagęszczarki dwukierunkowe – nie trzeba nimi zawracać, co np. w wąskich alejkach jest zupełnie niemożliwe. Te drugie wykonują pracę w przód oraz w tył. Są jednak nieco droższe, a przy tym przeważnie także cięższe, dlatego nie zawsze stanowią optymalny wybór.
Istotna jest także głębokość ubijania. Parametr ten bardzo wiele mówi na temat mocy urządzenia w połączeniu z siłą wibracji oraz masą całkowitą i im jest większy, tym maszyna może głębiej penetrować dany grunt. Wartości są podawane przez producentów zazwyczaj dla jednorazowego przejazdu i stanowią podstawowy czynnik podczas wyboru odpowiedniego modelu. Warto także zwrócić uwagę na wielkość płyty, która przenosi wibracje na grunt. Większe płyty co prawda zwiększają wydajność pracy, lecz nie da się ich zastosować w wąskich korytarzach czy alejkach.