Czym się kierować przy wyborze instalacji fotowoltaicznej

Na koniec 2019 roku 3% budynków mieszkalnych w naszym kraju było wyposażonych w instalację do produkcji prądu ze słońca. Można śmiało założyć, że obecnie ten odsetek jest znacznie wyższy. Świadczy o tym gigantyczne zainteresowanie rządowymi dopłatami w ramach programu „Mój prąd”. Polacy potrafią liczyć i wiedzą, że inwestycja w fotowoltaikę prędzej czy później się zwróci, by docelowo zacząć na siebie zarabiać. Podwyżki cen prądu są pewne, a przecież dobrze wykonana instalacja może pracować bezawaryjnie nawet przez kilkanaście lat. Decyduje o tym przede wszystkim jakość użytych komponentów oraz montażu. Czym zatem należy się kierować przy wyborze instalacji fotowoltaicznej?

Moc instalacji

Powinien ją wyliczyć specjalista, który przygotowuje ofertę dla klienta. Można jednak zrobić to samodzielnie. Najważniejsze, aby pamiętać, że w Polsce obowiązuje opustowy model rozliczenia energii wyprodukowanej przez prosumentów. Oznacza to, że za każdą wprowadzoną do sieci 1 kWh prądu możemy odebrać 0,8 kWh. Płacimy zatem 20% za magazynowanie energii.

Wiedząc o tym musimy instalację przewymiarować. Czyli: jej łączna moc powinna być zauważalnie wyższa niż średnioroczne zużycie energii w gospodarstwie domowym. Przyjmuje się, że na każdą zużytą 1 kWh energii powinno przypadać 1,25 Wp mocy instalacji PV.

Posłużmy się tutaj przykładem gospodarstwa domowego, które rocznie zużywa 3000 kWh energii. Optymalna instalacja będzie mieć moc około 3,75 kWp. Pamiętajmy natomiast, że po zamontowaniu instalacji fotowoltaicznej zużycie energii może wzrosnąć (zachęta do korzystania z energochłonnych urządzeń), stąd sugerujemy, aby pozwolić sobie na jeszcze większy „zapas”.

Inwerter

Nieprzypadkowo określa się go mianem „serca instalacji fotowoltaicznej”. Rolą falownika jest przemienianie prądu stałego (AC) w prąd przemienny (DC). To on ma decydujący wpływ na sprawność całej instalacji, stąd też jest jej najdroższym elementem. Nie powinno się na nim natomiast oszczędzać – jeśli chcemy obniżyć cenę instalacji, to zawsze lepszym pomysłem będzie zakup nieco tańszych modułów, ale nie falownika.

O jakości inwertera wiele powie nam gwarancja – czołowi producenci udzielają przynajmniej 8-, a coraz częściej 10-letniej gwarancji na swoje urządzenia. Pamiętajmy przy tym, że szacunkowy okres sprawności falownika wynosi między 10 a 15 lat. Jeśli wybierzemy porządne urządzenie, to jego naprawa po tym czasie nadal będzie możliwa i opłacalna.

Zwróćmy również uwagę na to, czy moc falownika mieści się w przedziale od 80 do 95 procent łącznej mocy instalacji (nigdy nie powinna być większa lub równa), a także, czy sprzedawca zaproponował inwerter zgodny z przepisami. W przypadku instalacji o mocy powyżej 3,68 kWp, konieczne jest zastosowanie falownika trójfazowego (zmiana przepisów od początku 2020 roku).

Moduły fotowoltaiczne

Jak wspomnieliśmy wcześniej, mają one nieco mniejszy wpływ na sprawność całej instalacji, co oczywiście nie oznacza, że można tutaj zastosować moduły niewiadomego pochodzenia, bez przeanalizowania ich parametrów.

Najważniejsza – zaraz obok mocy modułów – jest gwarancja. Produkty dobrej jakości są objęte minimum 10-letnią gwarancją na wady fabryczne, co najmniej 10-letnią gwarancją na zachowanie 90% mocy wyjściowej oraz 20-letnią i dłuższą gwarancją na sprawność. Dodatkowo sprawdźmy, czy producent udziela gwarancji na liniowy roczny spadek sprawności modułu PV. Pod względem warunków gwarancyjnych, najlepiej świadczących o jakości produktu, wyróżniają się moduły firmy Saronic.

Na sam koniec zwracamy jeszcze uwagę na fundamentalną kwestię, czyli kto zamontuje wybraną instalację fotowoltaiczną. Powinna to być firma z doświadczeniem, a nie taka, która powstała chwilę wcześniej na fali boomu na fotowoltaikę. Sprawdźmy jej referencje, poprzednie realizacje, a także skontaktujmy się z jej dotychczasowymi klientami – być może mają złe doświadczenia i przestrzegą przed skorzystaniem z oferty danej firmy.

O tym, jak dobrze wybrać instalację fotowoltaiczną dla domu, czytaj też w artykule przygotowanym przez ekspertów Elektrotarg.pl.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ