Jedną z podstaw zdrowej diety oraz zdrowego życia w ogóle jest pozbawiona zanieczyszczeń woda. Zdecydowana większość mieszkańców naszego kraju pije wodę pochodzącą z miejskich ujęć, która, pomimo najlepszych starań władz, wciąż pozostawia wiele do życzenia. Rzecz jasna stan wodociągów w niektórych aglomeracjach znacznie się ostatnio poprawił, jednak w wodzie pochodzącej z wielu innych nadal można odnaleźć zanieczyszczenia, czy to chemiczne czy też będące efektem przestarzałej infrastruktury wodnej.

Dlatego nie powinno się przechodzić obojętnie obok tematu oczyszczania wody, ponieważ wciąż ma on znaczny wpływ na nasze zdrowie. Na szczęście nie musimy być całkowicie zdani na wysiłki miasta, możemy w warunkach domowych wspomóc proces oczyszczania wody i tym samym poprawić jej jakość. Sposobem na to jest stosowanie filtra do wody Brita.

Domowe systemy do oczyszczania wody służą do usuwania z niej groźnych chemikaliów oraz ciężkich metali, które mogą mieć negatywny wpływ na nasze samopoczucie. W procesie dezynfekcji wody, miejskie oczyszczalnie stosują chlor oraz inne produkty chemiczne (DBP). Uzdatniona w ten sposób woda jest następnie wpuszczana do miejskich rurociągów i w ten sposób trafia do naszych domów. Zadaniem domowych systemów filtracji wody, takich jak filtr do wody Brita właśnie, jest usuwanie z niej DBP, chloru i innych związków chemicznych. Co więcej, filtry te usuwają również pasożyty odporne na wspomniane wcześniej chemikalia, takie jak ogoniastek jelitowy czy cryptosporidium – stworzenie groźne zarówno dla ludzi, jak i trzymanych w domu zwierząt.

Aktywny węgiel

Sposobów na oczyszczanie i dezynfekcję wody jest wiele, jednak nie wszystkie są równie skuteczne i równie neutralne dla naszego zdrowia. Jednym z najbezpieczniejszych sposobów filtracji wody jest wykorzystanie aktywnego węgla – i właśnie ta metoda jest stosowana we wspomnianych filtrach do wody Brita.

Filtry wykorzystujące węgiel aktywny działają dzięki procesowi adsorpcji. Polega on na tym, że cząsteczki węgla przyciągają do siebie niepożądane elementy i silnie je ze sobą wiążą. W pewnym sensie aktywny węgiel „odkurza” wodę. EPA (amerykańska rządowa agencja ochrony środowiska) uznaje filtry oparte na aktywnym węglu za najlepszą obecnie dostępną technologię oczyszczania wody z substancji takich jak pestycydy czy herbicydy, więc proces adsorpcji jest naprawdę skuteczny.

Filtrowanie węglem

Istnieją dwa główne rodzaje węgla, które stosuje się w procesie filtracji węglem aktywnym – węgiel ziarnisty (GAC) oraz sproszkowany węgiel (PAC). Najważniejszymi cechami, które wpływają na moc filtrów są ilość węgla przypadająca na jednostkę oraz okres czasu, w którym aktywny węgiel ma kontakt z zanieczyszczeniami. Generalnie działa to tak, że im więcej jest węgla i wolniejszy przepływ wody, tym skuteczniejszy będzie filtr, bowiem woda będzie w styczności z węglem przez dłuższy czas, co zaowocuje lepszym filtrowaniem. Filtr do wody Brita konstruowany jest z użyciem węgla o zakresie od 50 mikronów aż do 0,5 mikrona (i te egzemplarze są najskuteczniejsze).

[Głosów:2    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ