Diabetolog – pomoc niezbędna przy cukrzycy

Diabetolog to lekarz specjalizujący się w leczeniu cukrzycy oraz związanych z nią powikłań. Zajmuje się pacjentami na wszystkich etapach choroby – od postawienia poprawnej diagnozy, po wykonanie badań kontrolnych aż po leczenie powikłań, które potrafią być bardzo poważne w przypadku tej przewlekłej przypadłości. Diabetolog nierzadko współpracuje z innymi specjalistami, na przykład kardiologiem, dietetykiem czy okulistą. Kiedy warto udać się do niego udać?

Diabetolog – czym się zajmuje?

Do diabetologa udajemy się z podejrzeniem cukrzycy. To dosyć powszechna, ale i poważna przypadłość obecnie zaliczana do chorób cywilizacyjnych, na którą każdego roku cierpi coraz to więcej osób. Chorują na nią zarówno osoby w średnim i podeszłym wieku, młode, jak i dzieci. Otrzymanie diagnozy o cukrzycy nigdy nie jest łatwe, ponieważ informacja taka zmienia całe życie chorego. Jest to choroba nieuleczalna oraz przewlekła, którą należy przez cały czas kontrolować. Kiedy należy udać się do tego specjalisty? Niekiedy to lekarz rodzinny, czyli internista zaleca nam konsultacje z diabetologiem. W innym przypadku sami możemy odkryć u siebie niepokojące objawy, do których należy między innymi wzmożone uczucie pragnienia, zaburzenia wzroku, trudno gojące się rany, charakterystyczny zapach acetonu w ustach, trwałe zmęczenie, nadmierna senność czy nieuzasadniony spadek wagi.

Jak wygląda wizyta u diabetologa?

Chociaż pierwsza wizyta u diabetologa wiąże się z dużym stresem jest niezbędna, aby postawić prawidłową diagnozę, a następnie dobrać odpowiedni sposób leczenia. Podczas niej lekarz przeprowadza dokładny wywiad z pacjentem, dopytując o styl życia, dietę, rodzaj pracy oraz inne choroby czy ewentualne wypadki i hospitalizację. Wykonuje też pomiar ciśnienia krwi i sprawdza stan skóry oraz jamy ustnej. Zanim wybierzemy się na konsultacje lekarską, warto wykonać kilka podstawowych badań, między innymi pomiar kwasu moczowego, elektrolitów, mocznika, kreatyniny czy morfologię czy ogólne badanie moczu. W przypadku wystąpienia powikłań diabetolog Warszawa może zalecić nam wykonanie bardziej szczegółowych testów, na przykład sprawdzenie stanu tętnic kończyn dolnych, EKG czy badanie dna oka. Podczas leczenia specjalista będzie dążyć do wyrównania cukrzycy oraz zapobiegania powikłaniom. Zaproponuje też pacjentowi wizytę u dietetyka, aby ustalić odpowiedni sposób żywienia. Dobierze również leczenie farmakologiczne oraz odpowie na wszelkie pytania pacjenta. W razie potrzeby wyda skierowanie na konsultacje z innym specjalistą.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ