Pompy obiegowe znajdują zastosowanie w wielu typach instalacji: grzewczych, chłodzących i wentylacyjnych. Choć urządzenie tego typu może pracować nawet w bardzo wysokich temperaturach, a jego konstrukcja jest przemyślana, czasami pompa obiegowa grzeje się dość intensywnie. Zwykle wynika to z jej normalnego działania, innym razem zwiastuje uszkodzenie systemu. Kiedy należy się niepokoić? Dowiesz się tego z naszego artykułu.
Pompy obiegowe, czyli jakie?
Pompy obiegowe to urządzenia mechaniczne, które wykorzystuje się w zamkniętych układach zarówno z zimną, jak i gorącą wodą. Ich zadaniem jest inicjowanie obiegu płynu w tego typu systemach, a także pompowanie i transportowanie cieczy. Dzięki temu możliwe jest utrzymanie właściwego przepływu ciepła lub chłodzenia. Co istotne, pompy obiegowe są ciche, energooszczędne, łatwe w obsłudze, a ich montaż nie jest skomplikowany.
Dlaczego pompa obiegowa się grzeje? Z czego może to wynikać?
Zastanawiasz się, dlaczego pompa obiegowa się grzeje? Może to być związane z jej prawidłowym działaniem. Bywa jednak i tak, że pompa obiegowa grzeje się z powodu obciążenia. Sprawdź, z czego jeszcze może to wynikać.
Praca silnika
Najczęściej pompa obiegowa grzeje się, ponieważ silniki elektryczne, w które jest ona wyposażona, napędzają wirnik, by ten mógł sprawnie transportować określoną ciecz. Ciepło powstaje w wyniku wewnętrznego ruchu urządzenia. Im intensywniej pracują pompy obiegowe, tym bardziej się one nagrzewają. Jest to normalne zjawisko – o ile temperatura osiągana przez urządzenie nie przekracza zakresu wskazanego przez producenta.
Tarcie
Pompy obiegowe nagrzewają się również poprzez tarcie. Wirnik, w który wyposażone jest urządzenie, generuje ruch cieczy, a to powoduje tarcie pomiędzy nią i ruchomymi elementami pompy.
Niewłaściwa regulacja
By pompy obiegowe działały prawidłowo, powinny być właściwie wyregulowane. Kiedy urządzenie tego typu pracuje na zbyt wysokich obrotach, nagrzewa się nadmiernie. Może prowadzić to do jego uszkodzenia. Jeśli zauważyłeś taki problem, skonsultuj się z fachowcem, który zmieni ustawienia pompy i sprawdzi ewentualne usterki.
Zanieczyszczenia
Kolejny powód, dla którego pompa obiegowa się grzeje, to nagromadzone we wnętrzu urządzenia zanieczyszczenia, które zwiększają tarcie, a co za tym idzie – także temperaturę pracy systemu.
Brak odprowadzenia ciepła
Twoja pompa obiegowa jest umieszczona w słabo wentylowanej kotłowni albo bardzo małym pomieszczeniu? To również może być przyczyną nadmiernego nagrzewania się tego typu urządzenia. Montując je, pamiętaj, że powinno znajdować się w miejscu umożliwiającym swobodny przepływ powietrza.
Dlaczego pompa obiegowa się grzeje? Co jeszcze warto wiedzieć?
Jak pisaliśmy wyżej, pompy obiegowe generują ciepło, a ich nagrzewanie jest tego naturalną konsekwencją. Mimo to pamiętaj, by kontrolować temperaturę takiego urządzenia – gdy jest ona zbyt wysoka, może obniżać efektywność działania systemu, skracać jego żywotność, a nawet prowadzić do powstawania uszkodzeń. Kiedy zauważyłeś tego typu problem, skonsultuj się z serwisem pomp. A jeśli chcesz wymienić system na nowy lub dopiero jesteś na etapie jego wyboru, sprawdź pompy obiegowe dostępne w sklepie internetowym DoStudni.pl.