Domy szkieletowe to nowoczesny rodzaj konstrukcji budowlanych, które stają się coraz bardziej popularne wśród potencjalnych nabywców.
Dzięki widocznym elementom szkieletu, najczęściej w całości zrobionego z drewna wysoko jakościowego, zewnętrzna elewacja zyskuje niepowtarzalny, charakterystyczny wygląd. Ten typ budynku mieszkalnego różni się technologią budowlaną od normalnych konstrukcji, przez co jest chętnie wybierany zarówno przez projektantów, jak i samych zainteresowanych jego kupnem. Sekret tkwi w oszczędzaniu energii cieplnej.
Techniki ocieplania domów szkieletowych
Domy szkieletowe wyróżnia, co wynika z nazwy, konstrukcja nośna składająca się w całości z solidnie połączonych ze sobą bali drewna, zazwyczaj suszonego komorowo. Pionowo stojące słupy oparte są na wtopionej w fundamentach, poziomo ustawionej belce i rozstawione od siebie w określonej odległości, zależnej od wielkości pomieszczeń. Zdarza się, że tak powstały szkielet, po zakończeniu całego procesu budowy, stanowi dodatkowy element dekoracyjny domów szkieletowych. Zanim zostaną postawione ściany, fachowcy montują w przestrzeniach między belkami materiały o wysokim stopniu ochrony przed zimnem, hałasem, wilgocią, a także pożarem. W zależności od technologii stosowanej przez daną firmę budowlaną, wybierany jest styropian, wełna drzewna bądź mineralna albo pianka poliuretanowa.
Dla większego wzmocnienia ścian, od zewnętrznej i wewnętrznej strony dokłada się folie izolacyjne, ewentualnie płyty gipsowe. Obecnie grubość ścian uległa znacznemu zwężeniu z powodu dostępnych na rynku materiałów – w ich produkcji stawia się nacisk na to, by były lekkie i zajmowały mało miejsca, a przy tym zachowały swoje zdolności przewodzenia ciepła na maksymalnym poziomie. Dlatego też wełna stała się konkurencją dla styropianu, jeśli chodzi o elastyczność i grubość. Współczesny styropian występuje w wielu wariantach grubości, podczas gdy dawniej dostać można było wyłącznie grube, ciężkie płyty.
Plusy przemawiające za wyborem domów szkieletowych
Domy szkieletowe odznaczają się mocną konstrukcją szkieletową, która stanowi podporę dla całego budynku. Dlatego wybiera się do niego drewno często odmienne gatunkowo od tego tworzącego inne elementy elewacji czy wyposażenia. Niezaprzeczalną zaletą jest również to, że ich budowa zajmuje stosunkowo mało czasu, w porównaniu z domami budowanymi w oparciu o technologię tradycyjną. Przyczyna leży w braku wykonywania tzw. prac mokrych, uwzględniających betonowanie czy murowanie, a także w łatwiejszym montowaniu instalacji elektrycznych oraz wodno-kanalizacyjnych – czyli wszystkich tych, które wymagają ukrywania w ścianach i podłogach. Nierzadko zdarza się, że do gotowego domu szkieletowego można wprowadzić się już po trzech miesiącach.