Przeglądając informacje na temat rynku nieruchomości w Polsce, które publikowane są w Internecie, możemy znaleźć przeróżne statystyki dotyczące preferencji ludzi w różnym wieku. Niektóre sugerują, że jedynie co dziesiąta osoba jest nastawiona na zakup mieszkania lub domu z rynku pierwotnego, inne z kolei wskazują, że blisko 50% klientów nawet nie rozważa opcji zakupu nieruchomości z rynku wtórnego. Skąd taka rozbieżność? Wszystko zależy od miejsca publikacji, jej celu oraz wieku osób, wśród których przeprowadzane były ankiety do przygotowania statystyk. Dlaczego właściwie warto postawić na dom od developera, zamiast wybrać nieruchomość z rynku wtórnego?

Rynek pierwotny vs rynek wtórny

Kupno własnego „M” lub domu to zwykle decyzja dosyć trudna, zwłaszcza jeśli związana jest z koniecznością wzięcia kredytu pod hipotekę lub innej, dużej pożyczki. Łatwiej wyobrazić nam sobie, że za jakiś czas może zmienimy zdanie i zechcemy zamieszkać w innym miejscu, jeśli będzie się to wiązało wyłącznie z odpowiednim rozdysponowaniem gotówką, którą już posiadamy. To, co nowe, zwykle kojarzy nam się z wyższym standardem i lepszą jakością. Gdy po głowie zaczyna nam krążyć zakup nieruchomości, również zwykle w pierwszej kolejności myślimy o domu nowym. Zależy nam na tym, by odpowiadał w 100% naszym preferencjom. Jedni wolą duże i jasne przestrzenie, inni wnętrza stylizowane na barokowe dworki, jeszcze innym zależy na klasycznym minimalizmie. Kiedy decydujemy się na zakup domu lub mieszkania, zależy nam na urządzeniu wnętrz według własnego gustu. Nieruchomość z rynku pierwotnego daje nam taką możliwość bez konieczności dokładania dodatkowych prac, czyli demontażu sprzętów, które nam nie odpowiadają, zrywaniu starych tapet, czy podłóg, które nam się nie podobają. Dziś domy i mieszkania buduje się zgodnie z nowoczesną technologią – mówi nam przedstawiciel PB EKODOM, developera z Góry Kalwarii – mniejsze są więc na przykład koszty ogrzewania, straty ciepła w sezonie zimowym, a konstrukcja jest całkowicie bezpieczna. Nie musimy martwić się, że w ładnie zamaskowanej ścianie znajduje się wadliwa instalacja, czy w niedługim czasie czeka nas wymiana kabli sprzed dekad. To duży komfort.

Bezpieczna transakcja

Jeśli decydujemy się na zakup nieruchomości z rynku pierwotnego, możemy zbadać stan finansów dewelopera i sprawdzić własność gruntu, na którym zbudowany będzie dom lub mieszkanie. Możemy też sprawdzić pozwolenie na budowę. Warto także dowiedzieć się, jak nasz deweloper realizował swoje wcześniejsze inwestycje, by mieć pewność, że mamy do czynienia z solidną firmą. Kupując mieszkanie z rynku wtórnego, również możemy, a nawet powinniśmy, sprawdzić kilka rzeczy: księgę wieczystą, akt notarialny nabycia nieruchomości, liczbę osób zameldowanych w lokalu. Może się jednak zdarzyć, że po pewnym czasie uzyskane przez nas informacje okażą się niewiarygodne. Wystarczy przypomnieć sobie afery z nieruchomościami w stolicy kraju, o których wciąż głośno jest w telewizji. Zakup mieszkania od developera jest inwestycją znacznie bezpieczniejszą. Jeśli więc mamy możliwość wybrać nieruchomość z rynku pierwotnego – warto to zrobić.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ