Dlaczego warto stosować samozamykacze

Samozamykacze to małe urządzenia, które najczęściej można spotkać tuż nad drzwiami na klatkach schodowych. Te niepozorne systemy do stolarki drzwiowej okazują się bardzo przydatne i pełnią funkcje, które mogą znacznie wpływać nie tylko na komfort życia, ale także na jego koszty. Dlaczego są one tak często stosowane? Co wpływa na ich popularność?

Samozamykacze – co to jest?

Samozamykacze do drzwi to mechanizmy, które działają na zasadzie oddawania siły włożonej w otwarcie drzwi. Polega to na tym, że otwierając skrzydło możemy swobodnie wyjść, bez konieczności jego zamykania. Zrobi to za nas mechanizm, który jest nad nim zamontowany.

Na rynku można znaleźć wiele typów i modeli samozamykaczy. Dzięki temu bez problemy będziemy mogli je dopasować do konkretnego rozmiaru oraz materiału wykonania stolarki drzwiowej. Różnice polegają na sposobie ich montażu oraz maksymalnym kątem rozwarcia.

W ofertach producentów można znaleźć modele nadrzwiowe, ukryte w skrzydle, przypodłogowe czy ościeżnicowe. Ponadto można także podzielić je ze względu na budowę. Wtedy można wybrać spośród modeli z szyną poślizgową lub systemem nożycowym.

Jakie zalety mają samozamykacze?

Jedną z głównych zalet jest to, że otwarte przez nas drzwi zamykają się same, automatycznie. Wpływa to na zmniejszenie utraty ciepła, do których bardzo często dochodzi, gdy drzwi pozostają otwarte lub niedomknięte.

Mechanizmy te mają jeszcze wiele innych zalet, o których warto wspomnieć. Jedną z nich jest oszczędność czasu. Dzięki nim nie musimy go tracić na samodzielne zamykanie drzwi ani obawiać się, że uderzą ze zbyt mocną siłą. Samozamykacze zostały tak wyprodukowane, aby proces odwrotny do otwierania następował powoli i płynnie.

Ponadto wzmacniają one ochronę przed wtargnięciem niepowołanych osób. Często otwarcie drzwi wymaga użycia klucza. Poza tym zdarza się nam zapomnieć zamknąć drzwi, a jak wiadomo – okazja czyni złodzieja.

Gdzie można stosować samozamykacze?

Samozamykacze to bardzo uniwersalne urządzenia, które można stosować praktycznie wszędzie. Dzięki szerokiemu wachlarzowi ofert sklepowych, bez problemu dobierzemy odpowiedni mechanizm do posiadanych drzwi.

Najczęściej zalecany jest ich montaż na drzwiach wejściowych do mieszkań, domów czy na klatkach schodowych. Powodem tego jest ich wysoki poziom bezpieczeństwa. Samozamykacze można również wykorzystać w ogrodzie na furtkach lub bramach. Jak widać ogrom możliwości sprawia, że są one niezwykle uniwersalne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ