Dlaczego warto używać garnki indukcyjne

Kuchnie indukcyjne zyskały w ostatnim czasie na popularności i coraz częściej goszczą w polskich kuchniach. I nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ proponują wiele nowoczesnych rozwiązań, czyniących gotowanie bardziej prostym i przyjemnym, a także bezpiecznym. Posiadając kuchenkę indukcyjną trzeba mieć na wyposażeniu garnki indukcyjne. A dlaczego? Odpowiedź jest prosta – są dostosowane do zjawiska indukcji, a przy tym mają wiele zalet.

Z czego wykonane są garnki do kuchni indukcyjnej?

Odpowiadając na to pytanie, warto na wstępnie wyjaśnić zasadę działania samej indukcji wykorzystywanej w kuchenkach tego typu. Otóż przez cewkę umieszczoną pod każdym z pól grzewczych płyty indukcyjnej przepływa zmienny prąd generując tym zmienne pole magnetyczne które z kolei indukuje  prądy wirowe w ferromagnetyku umieszczonym na dnie naczynia. Z uwagi, iż ferromagnetyk nie jest nad przewodnikiem, to wyindukowany prąd ma utrudniony ruch, a opór na jaki napotyka wytwarza ciepło. Co więcej płyta indukcyjna uruchamiana jest dopiero po postawieniu na nim naczynia z ferromagnetykiem dzięki zastosowaniu czujników wykorzystujących zjawisko magnetyczne ferromagnetyka, Z tego też powodu posiadając płytę indukcyjną trzeba zaopatrzyć się w garnki do indukcji. Przede wszystkim muszą być wykonane z odpowiedniego materiału by płyta na nie reagowała..

Jaki najlepiej wybrać garnek do indukcji?

Ofertę rynkową garnków do indukcji cechuje duża różnorodność.

Dokonując wyboru warto jednak zwrócić uwagę na kilka kwestii:

 • garnki nie powinny mieć żadnych żłobień czy rowków, mieć płaskie dno;
 • zawierać oznaczenie informujące o tym, że są odpowiednie do indukcji;
 • posiadać odpowiedniej grubości dno – im grubsze tym lepiej, ponieważ gotowanie w nich jest wówczas bardziej efektywne oraz ekonomiczne;
 • mieć dopasowaną średnicę do pól znajdujących się na płycie, jeśli nie posiada ona możliwości ich łączenia bądź sensorów rozpoznających wielkość garnka (wymagania dotyczące średnic naczyń dla danej płyty grzewczej są zwykle szczegółowo określone przez producenta i zamieszczone w instrukcji obsługi sprzętu).

Poza tym, kupując garnki do kuchni indukcyjnej warto zwrócić uwagę na kilka dodatkowych rzeczy, które sprawią, że będzie łatwiej je przechowywać, a gotowanie uczynią bardziej komfortowym.

Są to na przykład:

 • nienagrzewające się,
 • odczepiane uchwyty,
 • podziałka w garnkach;
 • wskaźnik temperatury;
 • pokrywy szklane z ujściem na parę;
 • profilowane brzegi.

Najczęściej kupowane garnki do kuchenki indukcyjnej

Garnki do indukcji, jak zostało wcześniej wspomniane, musza być odpowiednio wykonane. Niemniej jednak do ich produkcji używa się różnego typu materiałów.

Dostępne są więc następujące rodzaje garnków do indukcji:

 • ze stali nierdzewnej;
 • żeliwne;
 • aluminiowe;
 • emaliowane;
 • z powłoką ceramiczną;
 • miedziane.

Każde z nich ma swoje wady i zalety, a ich wybór to kwestia indywidualna. Na przykład emalia jest odpowiednia dla alergików, ale niestety lubi odpryskiwać. Z kolei garnki aluminiowe dobrze przewodzą ciepło, ale są mniej odporne na odkształcenia i zarysowania. Największą popularnością cieszą się garnki do indukcji ze stali nierdzewnej będące chyba najlepszym kompromisem między trwałością, a odpowiednim przewodnictwem ciepła.

Dlaczego warto zainwestować w garnki indukcyjne?

Wykonane z trwałych materiałów będą służyły wiele lat. Dzięki nim gotowanie staje się znacznie prostsze i przyjemniejsze, ponieważ potrawy przygotowuje się w ekspresowym tempie (oszczędność czasu i energii). Warto również podkreślić, ze garnki indukcyjne są uniwersalne – można ich używać nie tylko do przyrządzania potraw na kuchniach indukcyjnych, ale również gazowych. Jeśli więc rozważą się zakup w przyszłości indukcji, to warto zacząć kompletować garnki do niej nieco wcześnie – rozkładając w ten sposób wydatek w czasie.

Płyty indukcyjne rzadko się psują, ale na szczęście jest wielu serwisantów sprzętu AGD.

https://fixagd.pl/

 

Źródło:

https://tromil.pl/garnki-indukcyjne/

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ