Rachunki za energię elektryczną stanowią znaczącą pozycję w kosztach każdej firmy produkcyjnej, jak i w comiesięcznych wydatkach każdego gospodarstwa domowego. Koszt energii elektrycznej to ok. 25% wydatków firmowych. W gospodarstwach domowych na prąd wydajemy średnio ok. 200 zł/miesiąc. To znaczące comiesięczne wydatki i dlatego warto zastanowić się nad ich redukcją. Gdzie szukać oszczędności w rachunkach za prąd? Najprościej na rachunkach za prąd.
Rachunek za prąd, gdzie szukać oszczędności?
Faktura za prąd zawiera dwie opłaty składowe. Opłata za przesyłanie energii elektrycznej jest pobierana przez dystrybutora i obligatoryjnie związana jest rejonizacją. Jest to opłata niepodlegająca negocjacją cenowym, pobiera ja zarządca sieci. Opłata za energię elektryczną jest pobierana przez sprzedawcę. Jej wysokość jest zmienna w zależności od sprzedawcy. Sprzedawca energii ustala również wysokość opłaty handlowej za odczyt licznika i wystawienie faktur.
Zobacz więcej na: https://poprostuenergia.pl/dlaczego-warto-zmienic-sprzedawce-pradu-w-firmie/
Różnice w cenach prądu z czego wynikają
Firmy dystrybucyjne kupują prąd bezpośrednio od wytwórców lub na warszawskiej Towarowej Giełdzie Energii, która pośredniczy między producentem i odbiorcą hurtowym. Skąd się biorą różnice w cenie? Giełdowe ceny prądu zależą od: podaży, ilości, dnia, godziny, tygodnia, pory roku, zmian pogodowych i wielu innych czynników. Prąd jest permanentnie wytwarzany, stale przesyłany i zużywany. Nawet w okresie jednej doby może dojść do znacznych różnic w cenach hurtowych. Charakterystyczną cechą prądu jest brak możliwości wytworzenia na zapas i magazynowania. Wszystko to wpływa na kształtowanie giełdowych cen prądu. Poszczególni sprzedawcy energii mogą znacznie taniej niż inni kupować prąd u producentów, a końcowe ceny dla konsumentów zależą od polityki firmy. Przy wyborze sprzedawca energii warto zwrócić uwagę na doświadczenie firmy w branży energetycznej.
Opłata handlowa wpływ na wysokość opłat
Drugim czynnikiem wpływającym bezpośrednio na wysokość opłat za prąd jest opłata handlowa. Jest to stała opłata comiesięczna pobierana przez sprzedawcę za odczyt licznika i wystawienie faktury. Jej wysokość jest niezależna od zużycia energii. Sprzedawcy naliczają ją w wysokości 1,99 nawet do kilkuset zł/ mc. W przypadku niskiego poboru prądu jest ona szczególnie cenotwórcza. W tym roku niektóre firmy dystrybucyjne zrezygnowały z tej opłaty.
Jak poszukać oszczędności w opłatach za energię?
Najprostsza i najskuteczniejsza metoda to zmiana sprzedawca energii na tańszego. Firmy energetyczne w ostrej konkurencyjnej walce o klienta proponują w ramach obowiązujących przepisów unijnych coraz lepsze oferty sprzedaży energii. Porównanie kilku ofert pozwoli na wybór optymalnej cenowo propozycji. Warto zapoznać się z usługami firmy Po Prostu Energia (https://poprostuenergia.pl/prad-dla-firmy/), która w rankingach i porównywarkach znajduje się obecnie w TOP 5 najbardziej atrakcyjnych ofert.