Do czego wykorzystuje się agregaty hydrauliczne

Jeżeli prowadzisz prace budowlane lub jesteś właścicielem przedsiębiorstwa, na pewno często spotykasz się z agregatami hydraulicznymi – na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów tego niezwykle potrzebnego urządzenia. Do czego stosuje się poszczególne modele i czym się między sobą różnią?

Agregat hydrauliczny – co to jest?

Agregaty hydrauliczne to jedne z najczęściej wykorzystywanych w przemyśle urządzeń. Stanowią zespół odpowiedzialny za przygotowanie cieczy hydraulicznej i nadanie jej energii. Służą do zasilania odbiorników hydraulicznych cieczą roboczą. Mnogość urządzeń dostępnych na rynku umożliwia dobranie odpowiedniego agregatu do potrzeb każdego przedsiębiorstwa.

Jak zbudowany jest standardowy agregat? Wyposażony jest w zbiornik, w którym znajduje się zapas cieczy hydraulicznej, pompę, która odpowiedzialna jest za zasilanie całego układu, przyrządy wskazujące, filtry, a także rozdzielacze i zawory. W Polsce dużym zaufaniem cieszy się firma Staltechnika, która produkuje wysokiej klasy urządzenia tego typu.

Agregat hydrauliczny – charakterystyka i zastosowanie poszczególnych rodzajów

Można wyróżnić dwa rodzaje agregatów ze względu na rodzaj ich zasilania – spalinowy oraz elektryczny. Te pierwsze znajdują zastosowanie przede wszystkim na placach budowy, gdzie wykorzystywane są do zasilania sprzętu budowlanego. Stosuje się je również w przypadku maszyn pracujących w terenie. Wysokiej jakości agregaty znajdziesz na stronie http://staltechnika.pl/.

Natomiast agregaty hydrauliczne napędzane elektrycznie pozwalają stworzyć układy, które nie wytwarzają spalin i iskier – dzięki temu są bezpieczne i mogą być stosowane w zamkniętych pomieszczeniach i miejscach, w których istnieje duże ryzyko wybuchu. Wykorzystuje się je do tworzenia zaawansowanych napędów hydraulicznych do maszyn i urządzeń. Agregaty elektryczne wykorzystywane są między innymi w:

  • napędach maszyn przemysłowych,
  • napędach obrabiarek i rozdrabniaczy,
  • napędach urządzeń laboratoryjnych,
  • elementach linii produkcyjnej.

To, jaki rodzaj agregatu hydraulicznego wybierzesz, powinno być więc zależne od tego, gdzie i w jakim celu będzie wykorzystywany. Na terenie budowy najlepiej sprawdzi się agregat zasilany napędem spalinowym. Natomiast w zamkniętym pomieszczeniu lepiej zainwestować w ten o napędzie elektrycznym.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ