Dobrze wyregulowane drzwi gwarancją bezpieczeństwa

Odpowiednio wyregulowanie drzwi wejściowe do mieszkania to jedna z bardziej istotnych kwestii gwarantujących domownikom komfort użytkowania. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że ograniczają straty ciepła oraz gwarantują użytkowanie bez ciągłej konieczności naprawy. Z biegiem czasu mogą się one jednak rozregulować pod wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych, bądź nieodpowiedniego użytkowania. Systematyczna regulacja, która nie jest nawet skomplikowana, pozwoli na kontrolowanie tych niechcianych procesów.

Zacznijmy regulację od zawiasów

Prawidłowe funkcjonowanie drzwi jest uwarunkowane przede wszystkim ich odpowiednim osadzeniem. Już sam ich montaż ma kluczowe znaczenie, dlatego powinien on być wykonany przez osobę doświadczoną. Dzięki temu unikniemy błędów, które znacznie obniżą jakość użytkowania drzwi oraz spowodują utratę ciepła i osłabienie bariery akustycznej. Prawidłowe zamontowanie drzwi wejściowych nie gwarantuje jednak ich idealnego działania, dlatego należy je dodatkowo wyregulować. 

Do regulacji drzwi wejściowych do mieszkania będzie nam potrzebny przede wszystkim klucz imbusowy. Majsterkowicze, którzy nie posiadają go w domu, nie muszą się zbytnio martwić, gdyż jest on zazwyczaj dołączany przy zakupie drzwi. Zadanie polega w głównej mierze na odkręcaniu i dokręcaniu śrub imbusowych w ten sposób, aby odpowiednio wyprofilować skrzydło. Czynności te należy powtórzyć przy wszystkich zawiasach tak, aby ustawienie drzwi było jak najbardziej optymalne. 

Siła docisku skrzydła do ościeżnicy

Jest to bardzo ważny aspekt regulacji drzwi, gdyż dzięki niemu możemy zminimalizować utratę ciepła. Jak sprawdzić, czy zaistniała taka potrzeba? Wystarczy umieścić kartkę papieru między ościeżnicą a skrzydłem drzwi od zewnętrznej ich strony. Jak łatwo się domyślić, jeśli kartka po zamknięciu drzwi ma łatwość poruszania a nawet wręcz wypada, wtedy istnieje konieczność wyregulowania szczelności drzwi. Aby tego dokonać, ponownie należy użyć klucza imbusowego i przy jego pomocy dokręcić śruby imbusowe w dolnej części zawiasów. Tak jak w poprzednim przypadku, tak i tutaj czynność należy powtórzyć przy każdym zawiasie. Po zakończonej pracy ponownie weryfikujemy szczelność drzwi i w razie potrzeby ponawiamy cały proces. 

Wyregulowane drzwi sposobem na zwiększenie bezpieczeństwa

Wspomnieliśmy już wcześniej, że regulacja drzwi wejściowych do mieszkania jest ważna, ponieważ minimalizuje utratę ciepła oraz umacnia barierę akustyczną. Istnieje jednak jeszcze jedna przesłanka do tego, aby robić to regularnie. Otóż, niewyregulowane drzwi łatwiej wyważyć, a przez to nie trudno o włamanie. Ponadto, źle zamontowane i wyregulowane drzwi stanowią również zagrożenie dla samych mieszkańców, gdyż mogą one chwiać się na zużytych zawiasach, by w końcu z nich wypaść.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ