Domy pasywne

W ostatnich latach coraz więcej osób decyduje się na wybudowanie tzw. domu pasywnego. Określenie to oznacza budynek, który spełnia najwyższe wymagania względem izolacji termicznej od otoczenia, a co za tym idzie, pozwala na uzyskanie komfortu cieplnego przy jak najniższych kosztach. Wybudowanie domu pasywnego wiąże się zatem z wykorzystaniem najlepszych materiałów. Duży wybór gotowych projektów domów pasywnych znajdą Państwo na stronie archido.pl

Energooszczędność i ekologia dzięki jakości materiałów wykonawczych

Domy pasywne swoją popularność zawdzięczają przede wszystkim niskim kosztom utrzymania, zapewnionym dzięki konstrukcji zoptymalizowanej pod kątem izolacji cieplnej. Jednocześnie przyczyniają się one do zachowania środowiska naturalnego w jak najlepszym stanie. Wynika to z faktu, że mniejsze zapotrzebowanie na ogrzewanie wpływa na mniejszą emisję szkodliwych substancji do otoczenia.

Te dwie pozytywne cechy są związane z wykorzystaniem nowoczesnych materiałów i technologii, w tym styropianu grafitowego. Jest on w chwili obecnej najlepszym materiałem izolującym, posiadającym wyjątkowo niski współczynnik lambda, czyli przenikalność termiczną. Dzięki temu nawet stosunkowo cienka płyta może zapewnić doskonałą izolację budynku.

Oczywiście, zastosowanie grubszej płyty lub kilku warstw styropianu grafitowego decyduje o jeszcze lepszych parametrach budynku. Aby jednak mógł on być nazywany domem pasywnym, oprócz izolacji powinien posiadać także inne systemy, pozwalające na zaoszczędzenie energii cieplnej, na przykład system wentylacji z odzyskiwaniem ciepła. Istotne jest także wykonanie szczelnej powłoki zewnętrznej i ostateczne jej sprawdzenie przed oddaniem budynku do użytku.

Który styropian wybrać?

Istnieje kilka rodzajów styropianu grafitowego, różniących się od siebie parametrami. Każdy z nich może zostać wykorzystany do ocieplenia innej części budynku.

W celu wykonania domu spełniającego warunki pasywności, przyjmuje się, iż powinien on posiadać izolację podłogi od gruntu wykonaną ze styropianu grafitowego. Jego odpowiednia grubość to około 20 cm. Z kolei izolacja dachu powinna być o 10 cm większa.

Również w przypadku ścian, wymagana grubość to około 30 cm warstwy izolującej. Najczęściej wybierany jest w tym przypadku styropian grafitowy EPS 031 lub EPS 032, odznaczający się niską przenikalnością cieplną. Układany od fundamentów aż po dach, gwarantuje uzyskanie optymalnych parametrów domu pasywnego.

Dom pasywny – jakość a cena

Domy energooszczędne, ze względu na wykorzystanie najnowocześniejszych technologii oraz materiałów wykonawczych, na etapie planowania, budowy oraz wykończenia pociągają za sobą większe koszty, niż „zwykle” budynki. Należy jednak pamiętać, iż inwestycja ta szybko się zwraca, gdyż koszty utrzymania domów pasywnych są niższe, a najlepsze materiały i konstrukcje gwarantują, iż przez długi czas budynek taki pozostanie w doskonałym stanie. Cena przekłada się zatem na jakość, co powinno stanowić decydujący czynnik podczas projektowania własnych „czterech kątów”.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ