Okres grillowania, urządzania spotkań w gronie rodziny i przyjaciół rozpoczyna się zazwyczaj w kwietniu i maju. W zależności od tego, jak szybko pogoda zmienia się z delikatnej wiosny na ciepłe lato, wszyscy wyciągamy leżaki i okulary z szafy. Kto ma możliwość korzystania z własnego ogródka, często planuje w nim miejsce na ognisko. Do jego rozpalenia potrzebne jest drewno. Zazwyczaj zbieramy je w przeciągu roku i składujemy.
Jak zabezpieczyć drewno w ogrodzie?
Nie wystarczy po prostu zostawić go w dowolnym miejscu. Wystawione na zbyt dużą ilość promieniowania słonecznego może szybciej wyschnąć i próchnieć. Z drugiej strony, opady i mokry grunt też nie służą drewnu, bo nasiąka wodą i z kolei może gnić. Pojawia się więc pytanie: czym zabezpieczyć drewno na zewnątrz? Jeżeli jest to drewno opałowe, najlepiej składować je w zamkniętym pomieszczeniu – w garażu czy piwnicy. Można składować je na posadzce kamiennej, lub starannie owijać wodoodpornym materiałem. Większym problemem jest jednak drewno ogrodowe, które tworzy nasze altanki, ławeczki i stoliki.
Konstrukcje drewniane mają to do siebie, że szybko mogą nasiąkać wodą, ale zależy to od rodzaju drewna. Konserwacja drewna na zewnątrz oznacza impregnowanie go różnymi środkami biobójczymi. Należy nakładać je na suche drewno, gdyż mokre wchłania „lekarstwo” znacznie gorzej. Środki te niszczą różnego rodzaju mikroorganizmy żyjące w drewnie: pleśnie, owady, grzyby. Przed impregnowaniem należy usunąć kurz i żywicę z drewna, a następnie równomiernie rozprowadzać preparat na materiale. Ważne jest używanie w tym celu pędzla i dokładne rozprowadzanie preparatu, wykonując ruchy zgodne z kierunkiem słojów.
Zaimpregnowane drewno jest bardziej odporne na zmiany atmosferyczne – silne opady deszczu, śniegu, grad, a także upalne i słoneczne temperatury. Wiele osób zastanawia się nad ideą konserwacji drewna – kupuje się je dlatego, że chce się mieć naturalny materiał w ogrodzie. Teoretycznie, nakładanie substancji sztucznej na drewno jest ingerencją w jego naturalną strukturę.
Należy jednak pamiętać o tym, że drewno ogrodowe w zasadzie traci swoje naturalne środowisko i funkcje w momencie ścięcia i odłączenia od korzeni. Impregnując je, możemy zapewnić sobie dłuższy czas korzystania z jego piękna. Dobrze zadbane ławki, krzesła czy ogrodzenia drewniane mogą służyć długie lata, bez zagrożenia plagą korników czy zamoknięciem podczas ulewy. Zaleca się takie działanie podczas zakupu drewna ogrodowego. Dobrze sprawdzić skład impregnatu i wybrać ten, który ma mniej złożonych środków chemicznych.
Więcej o konserwacji drewna dowiesz się na http://drewno-konserwacja.pl/