Drewno w domu najlepsze

Drewno jest najstarszym budulcem na świecie. Wykorzystywane od początku świata na szałasy i ziemianki. Nie mówiąc już o pierwszych drewnianych domach, które nie posiadały okien. Posiadały tylko drzwi wejściowe, które umieszczane były zawsze z południowej strony. Dlatego, aby docierały przez nie promienie słoneczne i oświetlały wnętrze domu, oraz ogrzewały cały dom. Wiele wieków później już domy drewniane przypominały domy współczesne zbudowane z drewna.

Drewno zyskało jeszcze większe znaczenie. gdyż wykonywano z niego drzwi drewniane, okna drewniane, a nawet okiennice do okien zamykane od zewnątrz. Okiennice drewniane chroniły przed zawieruchą pogodową, a także przed rabusiami. Ponadto okiennice dodawały drewnianym domom przyjemnego wyglądu i wzbogacały dom. W dawnych domach drewnianych nie było podłóg, lecz tylko ubity piach lub glina stanowiły podłogę. Gdy pojawiły się podłogi drewniane było to prawdziwym luksusem dla ludzi żyjących w tamtych czasach. Podłogi drewniane dodawały szyku wnętrzom, jak i ocieplały drewniany budynek. Dom posiadający drewniane podłogi był cieplejszy i wyglądał wewnątrz znacznie przyjemniej.

Drewno samo w sobie jest ciepłym materiałem. Jest też naturalnym budulcem i tym samym jest materiałem bliskim człowiekowi, który jest przecież częścią natury. Wraz z mijającymi wiekami i rozwojem cywilizacyjnym, jak i rozwojem architektonicznym zaczęto budować domy z poddaszem i domy piętrowe. Aby dostać się na piętro konieczne były schody drewniane. Dziś również niezbędne są schody tyle tylko, że wykonuje się je z różnego materiału. Nadal w użytku są schody drewniane, lecz również schody metalowe, schody wykonane z kamienia, schody betonowe pokryte panelami i jeszcze takie, które wykonywane są z paru innych materiałów.

Dziś także buduje się domy drewniane, które są z wyglądu urokliwe. Najwięcej domów drewnianych jest na Podlasiu, oraz w górach. Słynne domy góralskie bardzo często pobudowane są w całości, albo chociaż w części z bali drewnianych. Posiadają drewniane okna i mocne drewniane drzwi, oraz drewniane podłogi ułożone z desek. Deski podłogowe nie są malowane, lecz tylko polakierowane. Drzwi drewniane wykonuje się nie z byle jakiego drewna, lecz solidnego dębowego drewna. Dlatego są mocne, odporne i ciepłe. Natomiast domy drewniane, które można spotkać na Podlasiu choć różnią się od domów drewnianych góralskich, to również wyglądają malowniczo. Są zazwyczaj mniejsze od domów góralskich, lecz barwniejsze. Posiadają bogato zdobione okiennice, a często także zdobione są zewnętrzne ściany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ