Drzwi, podobnie jak okna to jedne z najważniejszych elementów wykończeniowych mieszkań. Mają duży wpływ na wygląd całego pomieszczenia oraz wpływają na codzienny komfort życia domowników. Dlatego ich wybór nie może być pozostawiony kwestii przypadku. Wiele osób pośpiesznie decydując się na pierwsze lepsze modele, a po zakończeniu remontu żałuje swojego wyboru. Jakich błędów należy więc unikać, wybierając drzwi do domu?
Dopasowanie drzwi do wystroju wnętrza
Z wyborem drzwi wewnętrznych nie trzeba się spieszyć – najlepiej zrobić to już pod koniec remontu, gdy jesteśmy pewni, w jaki stylu będzie utrzymane nasze wnętrze. Nie warto też ślepo pożądać za najnowszymi trendami – chociaż czerwone czy czarne drzwi atrakcyjnie prezentują się w katalogu, nie odnajdą się w każdym wnętrzu. Mogą natomiast przesadnie skupiać na sobie uwagę i burzyć harmonię pomieszczenia – a w rezultacie irytować domowników. Jak wiec dobrać odpowiednią kolorystykę drzwi? Najlepiej dopasować je do koloru podłogi – powinny być utrzymane w tym samym charakterze, ale mogą ze sobą kontrastować. Należy jednak zwrócić uwagę, żeby kolorów w jednym pomieszczeniu nie było zbyt dużo – często dwie barwy są już wystarczające. Jeżeli więc postawimy na jasne drzwi sosnowe i orzechową podłogę, reszta pokoju powinny być utrzymana w tej samej tonacji. Wiele osób popełnia błąd dobierając drzwi tylko do jednego pokoju – aby zachować harmoniczny i schludny efekt, muszą one być dobrane również do drugiego pomieszczenia.
Funkcjonalność drzwi – liczy się nie tylko wygląd
Chociaż walory estetyczne drzwi wewnętrznych są bardzo ważne, należy też pamiętać o ich funkcjonalności. Przede wszystkim powinny być porządne oraz solidne. Jeżeli mamy w domu zwierzęta, warto zwrócić szczególną uwagę na ich odporność na zadrapania i uszkodzenia mechaniczne. Na rynku stolarki budowlanej dostępnych jest wiele modeli drzwi – nie każdy więc musi decydować się na te tradycyjne. Mogą to być również drzwi dwuskrzydłowe, które efektownie prezentują się na dużych powierzchniach, lub drzwi harmonijkowe, stworzone do małych mieszkań. Natomiast modele przesuwne mogą przywodzić na myśl dalekowschodnią kulturę – są bardzo praktyczne i nie zajmują dużo miejsca. Wybierając drzwi, trzeba też mieć na uwadze, do jakiego pokoju będą zastosowane. Do sypialni i łazienki najlepiej postawić na takie, które zapewniają maksimum prywatności i dobrą izolację akustyczną. Natomiast do kuchni lub salonu powinny mieć dobrą wentylację i mogą być wyposażone w przeszklenia, lub witryny.