Ekogroszek, czyli opłacalna alternatywa

0
1312

Odzwyczajanie ludzi od palenia węglem kamiennym to żmudny proces, a kwestie ekologiczne nie przemawiają do rozsądku, kiedy w kolejce oczekują bardziej niezbędne wydatki. Wyjściem tymczasowym jest stopniowa redukcja szkodliwości, a więc ogrzewanie węglem, ale specjalnie wyselekcjonowanym. Rozwiązanie to znane jest pod nazwą handlową ekogroszku.

Węgiel wysokiej klasy

Pozyskuje się go uwspółcześnioną i dużo dokładniejszą odmianą metody suchego wzbogacania, którą oryginalnie stosowano już w 1919 roku w Stanach Zjednoczonych. Wyselekcjonowane zostają tylko określonej wielkości ziarna (5-15 mm), podlegające dodatkowo restrykcjom wielu innych kryteriów, m.in. niższej obecności siarki (mniej niż 1%), popiołu (poniżej 12%) oraz innych substancji niepalnych, jak kamień. Przy tym, przesiewany węgiel posiada dość wysoką kaloryczność (wartość opałowa rzędu 20-30 MJ/kg). Charakteryzuje się także niską spiekalnością (RI < 10). 

Co istotne, istnieje kilka klas ekogroszku. Kryteriami są tu wielkość ziarna oraz kaloryczność. Można zatem zakupić worki ekogroszku, którego właściwości różnią się parametrami: wartości opałowej (Qir) – od 24 do 30 MJ/kg, zawartości popiołu (Ar) – od 2 do 9%, siarki – od 0,2 do 0,9%, oraz poziomem wilgoci całkowitej (Wt) – od 4 do 12%.

Rodzaj pieca i sposób załadunku

Co jednak kluczowe w dywagacjach nad opałem jest to, że za sprawą powyższej charakterystyki ekogroszek ma mniejszą szkodliwość od węgla. W wyniku spalania powstaje nie tylko mniej dymu, ale i emituje on mniej tlenku węgla, węglowodorów aromatycznych i furanów. Podobnie jak w przypadku “zielonego węgla” – pelletu – konieczna jest instalacja niskoemisyjnego pieca z automatycznym podajnikiem, z kolei zasobnik wystarczy uzupełniać co kilka dni. 

Nabyć można ekogroszek workowany lub też kupować go w ilościach hurtowych, gdyż ładuje się go na palety (np. po 40 worków, całość o wadze tony). Worki dostępne są w przedziałach wagowych 10, 15, 20 i 25-kilogramowych. O tym, czy zainwestujemy w większą ilość od razu, czy też będziemy kupować na bieżąco, zadecydujemy nie tyle sami, co nasze możliwości składowania ekogroszku. 

Transport

Nieustannie acz słusznie zaostrzane przepisy antysmogowe zmuszają do przerzucenia się na mniej szkodliwą alternatywę. Ekogroszek daje tę przewagę, że jest jednocześnie najtańszą z dostępnych na rynku alternatyw. W przypadku zakupu palet – inaczej niż pojedynczych worków – nie trzeba martwić się kwestią transportu. W obrębie miasta Częstochowa działa co najmniej kilka składów węgla, które przy większych zamówieniach (powyżej 2 ton) i w zasięgu 15 kilometrów nie doliczają kosztu dowozu. Przejście na mniej antagonistyczne względem środowiska formy ogrzewania ułatwiane jest nam zatem na każdym kroku. Ostatni z nich należy już jednak do nas.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ