elektronarzędzia warsztat

Samodzielne serwisowanie samochodu to nie tylko angażujące hobby, lecz także sposób na zaoszczędzenie sporej ilości pieniędzy. Jednak, aby prace postępowały szybko, niezbędne będzie wyposażenie się w kilka podstawowych elektronarzędzi. Sprzęty te znacząco przyśpieszą przeprowadzenie niezbędnych napraw, jednocześnie ograniczając ilość manualnych czynności. Pozwala to zwiększyć produktywność, tym samym oszczędzając czas, mięśnie i stawy. Które zatem elektronarzędzia wybrać do domowego warsztatu?

Klucz udarowy do ciężkich zadań zasilany akumulatorowo

Akumulatorowy klucz udarowy to jedno z najbardziej podstawowych elektronarzędzi, które bez dwóch zdań powinno znaleźć się w każdym przydomowym warsztacie samochodowym. Jest to niewielkich rozmiarów przyrząd, przypominający nieco przerośniętą zakrętarkę. Jednak dzięki zastosowaniu w nim wydajnego silnika prądu stałego oraz przemyślanego systemu udarowego jest on w stanie generować bardzo wysoki moment obrotowy.
W połączeniu z wydajnym akumulatorem o dużej pojemności klucz udarowy pozwoli niemal całkowicie zapomnieć o manualnym odkręcaniu śrub. Wystarczy tylko założyć na niego odpowiednią nasadkę, a następnie przyłożyć do łba śruby i wcisnąć spust. Urządzenie w ciągu kilku chwil poradzi sobie nawet z najbardziej zapieczonymi połączeniami gwintowymi. To wszystko bez konieczności manewrowania grzechotką czy korzystania z kłopotliwych przedłużek.

Jak duża jest siła takiego urządzenia? Przykładowo, podręczne klucze udarowe marki Makita zasilane akumulatorami z serii CXT o napięciu 10,8 V mogą generować moment obrotowy dochodzący do 140 Nm. Siła ta w zupełności wystarczy do odkręcenia śrub i nakrętek w trudnodostępnych przestrzeniach pod maską. Z kolei większy klucz udarowy Makita zasilany akumulatorami o napięciu 18 V może wygenerować moment obrotowy dochodzący nawet do 1000 Nm. Jest to ogromna siła, która umożliwi prace serwisowe pojazdów i urządzeń rolniczych, samochodów dostawczych oraz ciężarowych, a nawet maszyn budowalnych.

Do hobbystycznych zastosowań posiadanie tak wydajnego urządzenia nie jest jednak potrzebne. Jaki zatem sprzęt wybrać do domowego warsztatu? Dobrym wyborem będzie akumulatorowy klucz udarowy Makita DTW251Z. Zapewnia on maksymalny moment obrotowy odpowiadający 230 Nm. Dzięki temu będzie nim można odkręcać koła samochodów osobowych i w mgnieniu oka sprawnie odkręcać większość śrub łączących elementy podwozia. Siła urządzenia pozwoli również na łatwe demontowanie elementów zawieszenia, karoserii, a nawet samego silnika pojazdu.


Klucz udarowy Makita DTW1002Z, źródło: https://domitech.pl/klucz-udarowy-makita

Akumulatorowa grzechotka do pracy w ciasnych przestrzeniach

Praca w ciasnych przestrzeniach samochodu może być wyjątkowo wymagająca. W takich sytuacjach niezbędna jest precyzja i łatwość manewrowania elektronarzędziem. Dlatego też wszędzie tam, gdzie korpus klasycznego klucza udarowego okaże się być zbyt duży, warto sobie pomóc kolejnym elektronarzędziem, jakim jest bezprzewodowy klucz zapadkowy. Jest to specjalny przyrząd opracowany z myślą o odkręcaniu oraz dokręcaniu połączeń śrubowych w ciasnych przestrzeniach. Akumulatorowy klucz zapadkowy 18V Makita DWR180Z zapewnia maksymalny moment obrotowy dochodzący do 47,5 Nm. Siła ta pozwoli na szybki demontaż części oraz osprzętu znajdującego się pod maską samochodu. Zbiornik na płyn do spryskiwaczy? Mocowanie wentylatora chłodnicy? Przewód powietrza dolotowego? Dla akumulatorowego klucza zapadkowego Makita DWR180Z 18 V nie będzie stanowić to żadnego problemu! Sprzęt ten może być też wykorzystywany do innych zastosowań. Jego siła wystarczy też do demontażu zawiasów drzwi oraz klapy bagażnika, foteli i kanapy, a także kloszy świateł. Akumulatorowa grzechotka sprawdzi się też poza warsztatem podczas prac związanych ze składaniem mebli lub wyposażenia kuchennego. Narzędzia te można też wykorzystywać do serwisowania rowerów oraz dziecięcych zabawek.


Akumulatorowy klucz zapadkowy 18V Makita DWR180Z, https://domitech.pl/product-pol-19899-Akumulatorowy-klucz-zapadkowy-18V-Makita-DWR180Z.html

Uniwersalna wiertarko-wkrętarka

W żadnym warsztacie nie może też zabraknąć wiertarko-wkrętarki. W końcu jest to jedno z najbardziej wszechstronnych elektronarzędzi, przy pomocy którego można wiercić, manipulować śrubami i wkrętami, a nawet szlifować i usuwać ogniska korozji. W połączeniu z zasilaniem akumulatorowym sprzęt ten zapewnia ogromną swobodę, a jego możliwości stają się niemal nieograniczone. Wyposażając wiertarko-wkrętarkę w profesjonalny osprzęt, możliwa stanie się obróbka praktycznie każdego rodzaju tworzywa. Nasz sklep internetowy z produktami Makity ma w swojej ofercie dziesiątki rodzajów specjalistycznych adapterów, nasadek oraz przyrządów dedykowanych czyszczeniu powierzchni. Trudno się zatem dziwić, że w przypadku samochodów, czyli maszyn o ogromnej różnorodności materiałów – od metalu, przez szkło i drewno, aż po plastik, wiertarko-wkrętarka będzie wprost nieocenionym sojusznikiem.

Wydajny kompresor powietrza

Kompletując zestaw elektronarzędzi, nie można zapomnieć o kompresorze powietrza. Przy jego pomocy będzie można przede wszystkim szybko uzupełniać powietrze w oponach pojazdów. Wyposażając go w pistolet do pompowania ze zintegrowanym manometrem, możliwe stanie się precyzyjne regulowanie ciśnienia w ogumieniu, co przełoży się na lepszą trakcję i mniejsze zużycie paliwa. Dobrej klasy kompresor powietrza pozwoli też zasilać podnośniki pneumatyczne, czyli popularne „bałwanki”. Dzięki nim będzie można szybko podnieść praktycznie dowolny pojazd, bez względu na to, jak niskie jest jego zawieszenie. Należy jednak pamiętać, by po podniesieniu samochodu podeprzeć go kobyłką o odpowiedniej nośności. Kompresor powietrza przyda się też do zasilania wielu innych narzędzi lub przedmuchiwania obszaru roboczego.

Odpowiednio dobrany pistolet wraz z wydajnym kompresorem powietrza będzie mógł również służyć do nanoszenia płynnych mas zabezpieczających przed korozją. Miłośnicy off-road’u docenią też możliwość lakierowania karoserii przy pomocy gumy syntetycznej typu „Plasti Dip”.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ