Farba do pokoju dziecka – jak wybrać najlepszą?

Urządzasz dziecięcy pokój i poszukujesz farby, która będzie trwała, praktyczna i dobrze będzie się prezentować? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas zakupów, aby farba do pokoju dziecka w 100% spełniła oczekiwania.

Bezpieczeństwo

Podczas doboru farby do pokoju dziecka większość rodziców skupia się na kolorze. Przedszkolak czy uczeń potrafi być kapryśny w tym zakresie, dlatego warto pozwolić dziecku obejrzeć próbniki farb i wspólnie dobrać odcień, który dobrze będzie pasował do podłogi, mebli i ogólnego stylu aranżacyjnego sypialni. Jednak bardzo ważne jest, aby wybrana farba była bezpieczna. Ma to znaczenie zarówno wtedy, gdy chcemy pomalować sypialnię dla niemowlaka czy przedszkolaka, jak i wtedy, gdy robimy remont w sypialni kilkunastolatka.

Dzieci jeszcze się rozwijają, dlatego są w większym stopniu narażone na działanie niektórych substancji niż dorośli. Idealna farba do pokoju dziecka nie powinna wydzielać terpentyny, benzyny czy spirytusu, które mogłyby podrażnić układ oddechowy małego mieszkańca lub spowodować uczulenie skórne. Informacje na temat wodorozcieńczalności farby przesądzają o jej bezpieczeństwie pod tym kątem (farby, do których trzeba zastosować rozpuszczalnik nie są bezpieczne dla najmłodszych).

Najlepsza będzie farba, która posiada certyfikat hipoalergiczności wydawany przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne. Farby ekologiczne zawierają bardzo mało lotnych związków organicznych (LZO), które u wielu dzieci wywołują alergię. Ważne jest, aby farba gwarantowała dobry przepływ powietrza, ponieważ tylko wtedy ściana będzie odporna na wilgoć i zarodki pleśni. Pod uwagę warto wziąć kwestie praktyczne i wybrać farbę szybkoschnącą (dzięki temu szybciej odnowimy ściany w dziecięcej sypialni).

Funkcjonalność

Wielu rodziców ma problem z bardzo szybko brudzącymi się ścianami w pokoju dziecka. Inwencja twórcza maluchów jest ogromna – niejedno dziecko maluje po ścianach farbami, kredkami czy ołówkiem. Podczas doboru farby do pokoju dziecka, warto zwrócić uwagę, czy ściany będzie dało się czyścić. Obecnie dostępne są farby, które można nie tylko wycierać na sucho, ale i czyścić na mokro czy nawet szorować bez obaw, że ściana straci kolor. Do dziecięcych sypialni najlepsze są farby lateksowe, które można nawet do około 500 razy zmywać. Na opakowaniach farb producenci bardzo często opisują klasy odporności na zmywanie – od I do IV (klasa I gwarantuje najwyższą wytrzymałość).
Farby lateksowe i ceramiczne są odporne także na uszkodzenia mechaniczne (np. uderzenie oparciem fotela lub inne szkody wywołane niechcący przez dziecko). Ciekawym rozwiązaniem jest pomalowanie ścian farbą magnetyczną. Zatopione w niej cząsteczki żelaza zagwarantują maluchowi możliwość doczepiania do ściany rysunków, plakatów czy ulubionych zdjęć.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ