instalacja fotowoltaiczna

Instalacje fotowoltaiczne w ostatnich latach zyskały bardzo na popularności. Dzięki różnego rodzaju programom, które zapewniają finansowe wsparcie w instalacji paneli fotowoltaicznych na prywatnych posesjach, znacznie wzrosła liczba osób decydujących się na taki krok. Jest to korzystne z bardzo wielu powodów, przede wszystkim pozwala na obniżenie kosztów związanych ze zużyciem energii elektrycznej, ale nie bez znaczenia jest też aspekt ekologiczny.

Fotowoltaika – podstawowe informacje

Fotowoltaika to najprościej rzecz ujmując, przetwarzanie światła słonecznego w energię elektryczną. Niezbędne do tego procesu są specjalne moduły, które potocznie nazywane są panelami słonecznymi. Montuje się je na stabilnym podłożu, które jednocześnie musi mieć jak najlepszą ekspozycję na promienie słoneczne, dlatego też zwykle jest to dach. Tak pozyskiwana ekologiczna energia cieszy się popularnością nie tylko wśród osób prywatnych, coraz częściej stosowana jest także instalacja fotowoltaiczna dla klientów biznesowych (sigmapolska.pl). Wspomniane moduły zbudowane są z szeregowo połączonych ze sobą ogniw, wytwarzających prąd.

W jaki sposób można wykorzystać prąd pozyskany przy pomocy takiej instalacji? Najczęściej służy on do zasilania sprzętów elektrycznych w domach osób prywatnych oraz w przedsiębiorstwach. Co więcej, w ten sposób zasilane są również stacje ładowania samochodów elektrycznych.

Zalety instalacji fotowoltaicznej

Praktycznie każde rozwiązanie ma jakieś wady i zalety, jednak najważniejsze jest to, aby korzyści przewyższały ewentualne problemy lub niedogodności. Tak jest właśnie w przypadku paneli fotowoltaicznych, które są doceniane przede wszystkim dzięki temu, że pozwalają na duże oszczędności, a przy tym pomagają chronić środowisko naturalne. Najczęściej wymieniane zalety paneli fotowoltaicznych, to:

– możliwość współpracy z siecią energetyczną,

– niegenerowanie dodatkowych zanieczyszczeń,

– wytrzymałość i łatwość w użytkowaniu oraz konserwacji instalacji,

– dofinansowania instalacji,

– niezależność od podwyżek cen prądu,

– szybki montaż,

– brak przerw w dostawie prądu.

Jak widać, jest wiele powodów, dla których warto zainwestować w fotowoltaikę, zwłaszcza w obliczu obecnych podwyżek cen prądu.

Fotowoltaika a środowisko

Argument dotyczący ochrony środowiska jest bardzo często podnoszony w dyskusji na temat paneli fotowoltaicznych. Niska szkodliwość dla środowiska jest szczególnie ważna teraz gdy większość wysokorozwiniętych państw stara się osiągnąć neutralność klimatyczną. Panele fotowoltaiczne przy stałej produkcji prądu nie emitują CO2, a także nie zużywają wody. Podczas produkcji prądu ze światła słonecznego nie wytwarzają się ponadto żadne substancje, które mogłyby być szkodliwe dla zwierząt lub ludzi.

Negatywny wpływ na środowisko ma też hałas, tymczasem pracujące panele fotowoltaiczne są bardzo ciche. Jedynym elementem wytwarzającym dźwięk w wysokości ok. 18-25 dB, jest falownik.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ