Garaże i miejsca postojowe na własność lub wynajem – co się lepiej opłaci?

Właściciele samochodów, którzy nie posiadają własnego domu z garażem, często zastanawiają się nad zakupem lub wynajmem miejsca postojowego, które uchroniłoby ich auto przed przypadkowymi lub celowymi uszkodzeniami. A co się bardziej opłaca – zakup czy wynajem garażu?

Gdzie można kupić garaż lub miejsce postojowe?

Jeśli dopiero nabyłeś mieszkanie z rynku pierwotnego, to sprawa jest prosta – najczęściej deweloperzy oferują płatne miejsce postojowe lub miejsce w garażu podziemnym. Dzięki temu samochód znajduje się na „własnym”, często ogrodzonym lub strzeżonym osiedlu, jest więc chronione przed zakusami wandali. A co w przypadku, gdy nie masz takiej możliwości?

W pobliżu pewnie znajduje się ciąg garaży lub parking strzeżony, do którego można wykupić dostęp. W drugim przypadku jest o wiele prościej – wystarczy rozejrzeć się po okolicy i po znalezieniu odpowiedniego miejsca, dopytać się o jego cenę. A co z garażem? Oczywiście, może okazać się, że na osiedlu zostały zamieszczone ulotki o jego sprzedaży/wynajmie, jest to jednak mało prawdopodobnie. Gdzie zatem szukać informacji? W serwisach ogłoszeniowych…

Mało kto wie o tym, że w lokalnych serwisach ogłoszeniowych znajdują się działy związane ze sprzedażą i wynajmem garażu lub miejsca postojowego, jak to jest m.in. na sprzedajemy.pl/nieruchomosci/garaze-i-miejsca-postojowe. Dzięki temu łatwo i szybko sprawdzisz, czy ktoś w Twoim mieście, najbliższej okolicy nie oferuje takiej możliwości.

Koszty utrzymania miejsca parkingowego

Zanim zdecydujesz się na wynajem miejsca na parkingu strzeżonym lub w podziemnym garażu, musisz zdawać sobie sprawę z tego, że dodatkowo ponosisz koszty związane z jego utrzymaniem. Z czego one wynikają? Z tego, ich drogę dojazdową oraz cały teren parkingu należy utrzymać w odpowiednim stanie i porządku, zimą odśnieżać ją, a także zajmować się naprawami i konserwacją bramy wjazdowej. Ponadto, gdy lokalizacja takiego miejsca parkingowego jest korzystna, a chętnych na jego wykup nie brakuje, zwiększają się koszty wynajmu. Natomiast w przypadku garażu nie ma już takich problemów – osobiście odpowiadasz za jego stan. Co się więc bardziej opłaca: zakup czy wynajem?

Garaż – zakup czy wynajem?

Tu odpowiedź wydaje się być prosta – w większości przypadków bardziej opłaca się zakup na własność garażu lub miejsca postojowego. Czemu? Jeśli wprowadziłeś się do mieszkania na stałe, sprawa jest oczywista – koszt zakupu garażu lub miejsca postojowego jest niższy niż jego długoterminowy wynajem. Dodatkowo, w przypadku garażu, jest to Twoja własność i możesz dokonywać w nim zmian wedle swoich potrzeb. Natomiast gdy posiadasz kawałek działki, możesz samodzielnie zakupić blaszany lub drewniany garaż, który kosztuje 2500-5000 zł.

A co w przypadku, gdy nie zamierzasz na stałe wiązać się z określoną lokalizacją, a jednocześnie chcesz uchronić swój samochód przed uszkodzeniami? Potraktuj zakup garażu lub miejsca parkingowego… jako inwestycję! I sam, gdy przestaniesz z niego korzystać – wynajmij go. Jak pokazują statystyki, coraz więcej osób decyduje się na takich rozwiązanie, ponieważ widzą w tym duży potencjał inwestycyjny. Dotyczy to w szczególności tych, którzy dodatkowo posiadają mieszkanie na wynajem i garaż lub miejsce parkingowe oferują wraz z nim – to zdecydowanie zwiększa atrakcyjność ich oferty. Dlatego warto sprawdzić ogłoszenia o sprzedaży miejsc postojowych i zastanowić się nad ich zakupem.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ