katecheta

Nauczanie religii w szkole jest to efekt podpisanego między stroną kościelną, a państwem polskim Konkordatu w 1993 r. W  jego postanowieniu możemy znaleźć stanowisko dotyczące wzajemnego szacunku, uszanowaniu wzajemnej autonomii i deklaracji współpracy na rzecz dobra wspólnego, a także wolności religijnej. Jedną z takich kwestii jest między innymi obecność religii w  szkołach. Dzisiaj skupimy się jednak na osobach, które przekazują wiedzę poprzez katechezę dla dzieci i młodzieży. Chodzi tu oczywiście o katechetę. Gdzie taka osoba możne znaleźć zatrudnienie? Czy praca na własny rachunek w takim zawodzie jest możliwa? Odpowiadamy!

Przeczytaj też: https://www.zlecenia.pl/blog/gdzie-mozesz-szukac-zatrudnienia-jako-katecheta/

Katecheta – zatrudnienie w szkole

Katecheci zatrudniani są na pełny nauczycielski etat. Jednak nie zawsze i w każdej szkole do tego dochodzi. Wszystko zależy przede wszystkim od ilości klas i godzin, na które szkoła jest w stanie Cię zatrudnić. Czasami dochodzi do sytuacji, że katechezę prowadzą ci sami nauczyciele, co innych osoby uczące innych przedmiotów. Dzieje się tak, ponieważ nauczyciel posiada wykształcenie pedagogiczne lub polonistyczne, a podyplomówkę zrobił właśnie z teologii. Dzięki temu może zarówno np. uczyć języka polskiego i religii w tej samej szkole. W ten sposób łatwiej jest wyrobić pensum i zarobić w ten sposób więcej. W innej sytuacji możesz też zostać wychowawcą klasy. Takiego prawa nie ma katecheta, który naucza jedynie religii. 

Awans zawodowy na drodze kariery katechety

Będąc katechetą możesz awansować w identyczny sposób jak jako zwykły nauczyciel. Twój poszerzający się staż pracy i odpowiednie egzaminy powodują, że możesz awansować na stanowiska:

  • katecheta stażysta,
  • katecheta kontraktowy,
  • katecheta mianowany,
  • katecheta dyplomowany.

Własna działalność jako katecheta – czy to możliwe?

Czy w tym zawodzie można prowadzić swoją własną działalność gospodarczą? Okazuje się, że tak! Choć musi być działalności poza szkolna. W takim przypadku możemy założyć własną prywatną  szkołę kościelną. W takich miejscach możesz zarówno możesz jak i zajmować się zażądaniem jako przedsiębiorca. W ramach swojej działalności zawsze również współuczestniczyć w rekolekcjach, płatnych wyjazdach do miejsc kultury oraz prowadzić zarobkową działalność ewangelizacyjną. Dodatkowo możesz zajmować się pisaniem artykułów i książek o tematyce katechetycznej, a także sprzedawać nagrania ze swoich wystąpień.

Zobacz też: http://www.kobietaimoda.pl/w-jaki-sposob-wyglada-praca-katechety/

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ