Gdzie to wszystko pomieścić? – czyli cztery pomysły na aranżację funkcjonalnej kuchni w zgodzie z ostatnimi trendami

Moda na otwarte, przestronne wnętrza bynajmniej nie dyskryminuje właścicieli oddzielnych, mniejszych kuchni. Dzięki funkcjonalnej zabudowie, przemyślanemu doborowi barw i odpowiedniemu formatowi płytek możemy odtworzyć efekt przestronności i jednocześnie pomieścić wszelkie niezbędne sprzęty.

Posiadanie oddzielnej kuchni ma wiele plusów – przede wszystkim praktycznych. W odróżnieniu od otwartego salonu z aneksem, tutaj niezapowiedziani goście nie dojrzą typowego dla gotowania rozgardiaszu, a poprzez zamknięcie drzwi możemy ograniczyć zarówno hałasy, jak i zapachy towarzyszące przygotowaniu posiłków. Ponadto łatwiej jest utrzymać czystość w mieszkaniu, jeśli działania kuchenne nie przenoszą się do salonu.

Kwestią problematyczną w wielu mieszkaniach jest jednak metraż oddzielnej kuchni lub jej niepraktyczny kształt, utrudniający rozmieszczenie mebli i sprzętów. Istnieje kilka metod zaradzenia tym niedogodnościom. Nawet mała lub wąska kuchnia zaprojektowana z rozmysłem może być funkcjonalna i co równie ważne – wpisywać się w bieżące trendy w aranżacji.

Modna, modułowa zabudowa szafek, szczególnie w wersji aż do sufitu pozwala na wykorzystanie całej dostępnej przestrzeni, a ograniczenie dodatków sprzyja wrażeniu większej przestrzeni. Nawet gdy nie mamy wpływu na metraż, możemy wykorzystać kilka optycznych trików, dzięki którym kuchnia wyda się większa. Przede wszystkim warto zrezygnować z ciemnej podłogi – jasna posadzka jest bardzo modna, a odcienie bieli i szarości wizualnie powiększają wnętrze. Sprawdzają się również na ścianach, ale jeśli preferujemy ciepłą, tradycyjną paletę, ciekawym zabiegiem będzie dodanie kontrastującego elementu nad blatem – co pozwoli stworzyć iluzję głębi. Ponadto warto wybierać płytki w mniejszym formacie – który daje ciekawe możliwości aranżacyjne i optycznie powiększa wnętrze. Wąskie kafle (w formatach 9,8×19,8 cm lub 9,8×29,8 cm) w poziomym układzie tworzą iluzję, iż ściana jest dłuższa, a dzięki temu – kuchnia bardziej przestronna. We wnętrzu klasycznym lub vintage przywołują klimat ciepłego domowego ogniska, a w nowoczesnej kuchni wpisują się w modny nurt geometrycznych inspiracji. Duży wybór płytek w tym formacie można znaleźć na stronie sklepu Ceramiki Paradyż: https://sklep.paradyz.com/kolekcje/kuchnia Poniżej przedstawiamy cztery aranżacje funkcjonalnych kuchni z ich wykorzystaniem.

Prezentowana na zdjęciu tytułowym kuchnia w stylu klasycznym wykorzystuje wiele praktycznych rozwiązań zwiększających jej funkcjonalność. Mimo niewielkiego metrażu, w pomieszczeniu udało się wydzielić część jadalną – co ułatwia organizację posiłków i utrzymanie czystości w domu, gdyż sprzątanie resztek jedzenia ogranicza się do kuchni. Bardzo modny czarno-biały kontrast dominujący w pomieszczeniu nie przytłacza, ponieważ zastosowano jasną podłogę, która optycznie powiększa wnętrze. Białe dodatki: lampy, krzesła, donice są bardzo wyraziste, a jasny panel nad blatem buduje wrażenie głębi.

moli

Subtelny, ażurowy wzór zdobiący kafelki z kolekcji Moli Ceramiki Paradyż przypomina koronkę. Budzi ciepłe wspomnienia tradycyjnej kuchni dekorowanej rękodziełem. Płytki dostępne w formacie 9,8×19,8 cm i naturalnych odcieniach złamanej bieli, perły i czerni podkreślają przytulny charakter klasycznego wnętrza, ale wpisują się tez w modny nurt inspiracji etno i sztuką ludową. Inserta są dostępne w czterech wersjach, które można dowolnie łączyć – komponując niepowtarzalny wzór. W zestawieniu z modnymi, miedzianymi dodatkami i oryginalnymi lampami współtworzą unikalny charakter wnętrza jednoczącego tradycję i nowoczesność.

Osoby ceniące sentymentalny klimat polubią także aranżację w duchu vintage, wykorzystującą płytki z kolekcji Rodari Ceramiki Paradyż. Dzięki zastosowaniu wszechobecnej bieli wnętrze jest rozświetlone i sprawia wrażenie większego niż w rzeczywistości. Od pierwszego spojrzenia uwagę przykuwają retro detale – tradycyjny piec, kran przypominający pierwsze instalacje z początków ubiegłego wieku, a przede wszystkim oryginalne kafle z kolekcji Rodari Ceramiki Paradyż.

rodari

Mały format płytek (9,8×19,8 cm) daje ciekawe możliwości – zastosowanie ich nad blatem tworzy wrażenie poziomej linii, która optycznie wydłuża ścianę. Oryginalna kompozycja insert i płytek bazowych wprowadza do wnętrza ducha nowoczesności i lekkości. Jednocześnie niebieskie i czerwone ornamenty zdobiące kafle nawiązują do tradycyjnej ceramiki – drobne kwiatki wyglądają jak ręcznie malowane. Wzór jest subtelny, ale jednocześnie wyrazisty, więc sam w sobie stanowi dekorację, co pozwala na ograniczenie innych dodatków. A jak wiadomo – im mniej przedmiotów, tym większe wydaje się pomieszczenie i tym łatwiej nam zapanować nad bałaganem. Drewniane szafki podkreślają przytulny klimat wnętrza, a jednocześnie są bardzo pojemne – wbrew pozorom pomieszczą wszystkie potrzebne akcesoria. Także piec stojący w rogu jest wykorzystywany jako oryginalna szafka na garnki i naczynia – to pomysł wart rozważenia w każdej kuchni w stylu vintage. 

Osobom śledzącym aranżacyjne nowinki prawdopodobnie bardziej przypadnie do gustu nowoczesna kuchnia łącząca kilka modnych rozwiązań. Zastosowanie struktury betonu na ścianie wprowadza industrialny klimat, nawiązujący do estetyki loftów. Podkreślają go chromowane autorskie dodatki, a także szklany panel ustawiony na podłodze. Wnętrze ocieplają proste, drewniane meble oraz kafle z kolekcji Tamoe Ceramiki Paradyż.

tamoe kuchnia

Wąskie, błyszczące, białe płytki (9,8×29,8 cm) ułożone w poziomie podkreślają linię szafek. Skomponowane z czterema wzorami insert, eksponują ich detale – grafiki przedstawiające kawę i ciastka. Wyglądają apetycznie – co podkreśla przyjazny klimat wnętrza. Tak zaaranżowana kuchnia jest nie tylko modna, również bardzo funkcjonalna. Wykorzystanie bocznej ścianki szafek jako stolika barowego pozwala przenieść strefę jadalną do kuchni. Goście się tu nie zmieszczą, ale domownicy na śniadaniu – czemu nie?

Zwolennikom najnowszych trendów może spodobać się także kuchnia utrzymana w stylu minimalistycznym, która zwraca uwagę prostotą aranżacji, wyrafinowaną formą i funkcjonalną zabudową, inspirowaną rozwiązaniami rodem z Kraju Kwitnącej Wiśni. Żyjący na małych wyspach Japończycy są mistrzami praktycznego wykorzystania przestrzeni – to im właśnie zawdzięczamy koncepcję schowków ukrytych za przesuwnymi drzwiami czy wykorzystania całej ściany jako powierzchni do przechowywania. Ich nową odsłonę – czyli nowoczesne szafki modułowe charakteryzuje geometryczna forma, przywołująca skojarzenia z origami. Niezależnie od wielkości kuchni, ich praktycznych zalet nie sposób przecenić, a pod kątem estetycznym wpisują się w ostatnie trendy. Z wysublimowanym charakterem wnętrza korespondują płytki z kolekcji Favaro Ceramiki Paradyż.

favaro

Matowe kafle stanowią idealną przeciwwagę dla lśniących grafitowych drzwi przesuwnych. Mały format (9,8×29,8 cm) i oryginalna struktura kryształu przy odpowiednim oświetleniu tworzą ciekawą grę światła i cienia. Neutralne barwy – od bieli przez beże i szarości aż do czerni podkreślają czysty i harmonijny klimat wnętrza, a także jego wyciszający charakter.

Niezależnie od metrażu, oddzielna kuchnia może łączyć walory estetyczne i praktyczne. Modułowa zabudowa, zagospodarowanie przestrzeni pod sufitem i zastosowanie mniejszego formatu płytek pozwoli stworzyć wpisującą się w bieżące trendy i bardzo funkcjonalną przestrzeń, w której wystarczy miejsca na wszystkie potrzebne akcesoria i sprzęty AGD, a domownicy docenią jej modny wystrój.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ