Moda na minimalizm i nowoczesność opanowała już nie tylko architekturę domów i wnętrza, ale także ogrody. Zielona przestrzeń wokół budynku może bowiem wykorzystywać geometryczne formy, proste linie i funkcjonalne elementy np. z betonu, dzięki którym łatwo stworzyć efektowne i jednocześnie zachęcające do relaksu aranżacje.

Minimalistyczne aranżacje w ogrodzie skupiają się na prostych formach, porządku, geometrycznych liniach oraz oszczędnym wykorzystaniu barw i faktur. Nowoczesny styl doskonale komponuje się z materiałami takimi jak: beton, naturalny kamień, metal i szkło, które świetnie sprawdzają się w ogrodach w formie elementów małej architektury.

Minimalistyczny ogród czerpie z klasyki

Co ciekawe, duże, roślinne bloki i geometria architektury nie są wymysłem współczesności. Były one obecne już w czasie włoskiego renesansu, a dziś inspirują architektów i twórców minimalistycznych aranżacji ogrodowych i tarasowych. Elementy małej architektury sprawiają bowiem, że duża, zielona przestrzeń staje się uporządkowana, zorganizowana i podzielona na odrębne, przytulne strefy, które tworzą spójną całość. Przy pomocy ponadczasowych ozdób, takich jak: betonowe sześciany, duże kule czy efektowne konstrukcje o wyglądzie plastrów miodu, można wydzielić miejsce do siedzenia i relaksu lub oddzielić je od otwartej części ogrodu, przeznaczonej do uprawiania sportu. Przykłady takich elementów małej architektury do ogrodów można znaleźć np. tutaj: https://e-otoczenie.pl/produkty/architektura-i-dekoracje-ogrodowe/mala-architektura.html

Geometria w ogrodzie

Ozdoby ogrodowe współgrają ze sobą, tworząc moduły, co potęguje wrażenie zachowania symetrii i geometrii. Można jeszcze podkreślić ten efekt, np. wykorzystując spójne serie elementów do wykończenia nawierzchni, ogrodzenia czy przegród. Pozostałą przestrzeń mogą wydzielać także uporządkowane rośliny np. przystrzyżone żywopłoty lub bukszpany.

Symetryczne zbiorniki wodne

W minimalistycznych ogrodach nie trzeba rezygnować z wygospodarowania przestrzeni na wodne elementy. Mogą one występować w postaci zbiorników, a także kanałów o prostych formach. Ich wykorzystanie sprawia, że aranżacja staje się bardziej dynamiczna i żywa. Geometrię wprowadzonego elementu wodnego można z powodzeniem podkreślić np. przy pomocy efektownych stopni, kwadratowych donic, oświetlenia lub betonowych palisad.

Minimalistyczny ogród a dobór roślinności

W nowoczesnym ogrodzie porządek i proste formy powinny tworzyć także nasadzenia i rośliny. Ich dobór wymaga dużej staranności i zachowania spójności między poszczególnymi elementami. Często zamiast wielu krzewów i kolorowych kwiatów lepiej sprawdzą się pojedyncze efektowne elementy małej architektury do ogrodu np. w postaci dużych donic, w których umieścimy drzewka lub wysokie trawy. Ogród pozbawiony zbędnych ozdób sprzyja odpoczynkowi. Jego uporządkowany charakter koi zmysły, sprawia wrażenie dużego komfortu i elegancji. By przestrzeń była w pełni funkcjonalna wystarczy jeszcze dobrać meble, które uzupełnią całość.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ