Grill gazowy

Stosowanie grilla gazowego to świetne rozwiązanie, jeśli chcesz uniknąć wszystkich niedogodności związanych ze stosowaniem węgla. Czy potrawy przygotowywane na gazie mogą smakować równie dobrze, co te grillowane tradycyjnie? Jak najbardziej – wystarczy, że dobierzesz odpowiedni grill na gaz! Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy jego zakupie.

Korzystanie z grilla gazowego jest coraz popularniejszą alternatywą dla tradycyjnego grillowania z zastosowaniem węgla. Powodów jest kilka. Po pierwsze – podczas tego rodzaju obróbki nie powstaje gryzący dym, który zawiera w sobie substancje rakotwórcze i drażniący płuca pył. Po drugie – grill gazowy gwarantuje większą kontrolę nad temperaturą. Dzięki temu, dania trudno przypalić, co często zdarza się na grillu tradycyjnym. Ponadto, korzystanie z takiego rozwiązania daje więcej niezależności w kontekście warunków pogodowych.

Grill gazowy – jak działa?

Korzystanie z grilla gazowego przypomina pracę z kuchenką gazową. On również wyposażony jest w palniki, które pozwalają na obróbkę termiczną. Gazowe grille są jednak przystosowane do wykorzystania na zewnątrz, dzięki czemu mogą stanowić świetną alternatywę dla węglowych.

Grill na gaz wyposażony jest również w ruszt, na którym umieszcza się jedzenie – na przykład mięso, kiełbasy, sery czy warzywa. Palniki emitują ciepło, ale nie dosięgają bezpośrednio produktów na ruszcie, osłonięte aromatyzerem. Jest to blacha, która gromadzi wypływające z potraw soki i tłuszcze. W efekcie, zamiast się spalać, parują one i nadają potrawom wyjątkowy aromat. Takie rozwiązanie ma jeszcze jedną zaletę – tłuszcze nie są palone, wpadając do paleniska, jak w przypadku grilla węglowego. Proces ten może skutkować powstawaniem wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych, które są bardzo szkodliwe.

Palniki można precyzyjnie regulować za pośrednictwem pokręteł, dzięki czemu kontrola nad obróbką termiczną potraw jest na znacznie wyższym poziomie. Gaz jest dostarczany poprzez butlę, która musi być od czasu do czasu wymieniana.

Grill gazowy a węglowy – zalety i wady

Korzystanie z grilla węglowego gwarantuje takie korzyści, jak:

  • zdrowa obróbka termiczna,
  • brak dymu,
  • aromatyczne, soczyste potrawy,
  • większa niezależność w kwestii warunków pogodowych,
  • mniejsze ryzyko poparzenia się.

Rozwiązanie ma również wady, takie jak:

  • konieczność zaopatrzenia się w butlę z gazem,
  • ciężki, niewygodny w transporcie sprzęt.

Jeśli zależy ci na mobilności, grill węglowy zdecydowanie wygrywa. Niemniej, jeśli szukasz stacjonarnego i zdrowego rozwiązania, grillowanie na grillu gazowym będzie zdecydowanie lepszym rozwiązaniem.

Jaki grill gazowy wybrać?

Wybierz model łatwy w przestawianiu, lekki i wyposażony w kółka. Powinien mieć również przynajmniej 3 palniki, aby zapewnić optymalne grzanie. Zewnętrzne elementy powinny być wykonane z elementów odpornych na warunki pogodowe i korozję. W przypadku rusztu najlepiej postawić na stal szlachetną lub żeliwo.

Bogatą ofertę grill gazowych znajdziesz na: https://www.empik.com/dom-i-ogrod/grill-i-akcesoria/grille,39700501,s

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ