Życie i praca wielu z nas zmieniły się podczas pandemii na dobre. Zamiast w biurze, coraz więcej pracowników wykonuje swoje zadania z domu – i wiele wskazuje na to, że tak już zostanie. W takim razie ważne jest, by wygodnie i ergonomicznie urządzić swoje stanowisko pracy. To już nie miejsce, w którym przebywamy tymczasowo przez kilka tygodni, ale dla wielu – stałe miejsce pracy na lata. O co zadbać, by wykonywać pracę efektywnie, jak również w sposób bezpieczny dla kręgosłupa? Jak przygotować stanowisko home office?
Wygodny fotel lub krzesło to podstawa
Naprawdę trudno jest przecenić znaczenie dobrego fotela dla osoby pracującej biurowo. To właśnie na nim spędzamy dziennie nierzadko grubo ponad 8 godzin. Niestety ból kręgosłupa, problemy z postawą czy chroniczne zmęczenie to dolegliwości, na które często uskarżają się pracujący przy komputerze – i nierzadko znaczną część win ponosi właśnie nieprawidłowe lub niewłaściwie ustawione krzesło biurowe.
Pierwsza kwestia, która powinna zostać rozstrzygnięta to nazewnictwo – krzesło biurowe i fotel to nie to samo – choć określenia te używane są naprzemiennie. W rzeczywistości krzesła biurowe są prostszymi konstrukcjami – są mniejsze, mają mniej regulacji i najczęściej również tańsze. Nie oznacza to, że są złym wyborem – to może być doskonała opcja dla niskich i szczupłych osób. Natomiast fotel oznacza obszerne siedzisko, bardziej komfortowe wykończenie i większy zakres regulacji. Oznacza także więcej zajmowanego miejsca, co nie zawsze sprawdzi się w ciasnych pomieszczeniach, oraz wyższe ceny. Bardzo często jednak dla osób pracujących przez wiele godzin dziennie przed ekranem lepszą opcją okaże się właśnie fotel. Choć droższy, daje więcej komfortu i pozwala utrzymywać właściwą postawę. Niezależnie od wybranej opcji, duży wybór fajnych foteli i krzeseł biurowych znajdziesz w sklepie MP-office.
Na co zwracać uwagę przy wyborze fotela?
Pierwszym elementem, mającym istotny wpływ na wygodę fotela, jest jego oparcie. Nie tylko wykorzystane materiały, ale i odpowiednie wyprofilowanie może dać wiele komfortu, albo prowokować bóle kręgosłupa. Dlatego to ważne, by wypukłości fotela dokładnie odpowiadało naszej anatomii – tu sprawdzi się doskonale praktycznie każdy wykonany przez sedus fotel – markę, która przykłada dużą uwagę do ergonomii i jakości wykonania oferowanych produktów. Sama gąbka tapicerska i materiał również powinny dopasowywać się do anatomii każdego użytkownika. Struktura oparcia powinna być przewiewna – tak, by nawet długie siedzenie nie powodowało nadmiernego pocenia się czy odparzeń.
Drugi najważniejszy element fotela to siedzisko – ono musi być wygodne, zważywszy ilość spędzanego na nim czasu. Odpowiedni profil, obszerność, miękkość – to podstawa, jeśli chodzi o komfort użytkowania. Jeśli chodzi o profil, to ważne jest, by krawędzie nie uciskały ud podczas siedzenia, co utrudniałoby cyrkulację krwi i w konsekwencji ból.
Biurko – może stojące?
Biurko to drugi, obok fotela, najważniejszy element wpływający na nasze samopoczucie podczas pracy. Niestety nie zawsze możemy zdecydować się na najlepsze rozwiązanie – jakim bez wątpienia byłoby obszerne i wygodne biurko, ale zawsze warto pamiętać o dopasowaniu go pod kątem wysokości i głębokości do swoich potrzeb. Ostatnio coraz większą popularnością cieszą się tzw. biurka stojące, czyli przeznaczone do stania. Jako zaletę, wymienia się zredukowanie czasu spędzonego na siedzeniu podczas dnia (co nie jest obojętne dla naszego zdrowia) oraz aktywację mięśni głębokich podczas pracy. Jednak długotrwałe stanie przy biurku również nie jest zbyt wygodne – dlatego poleca się w miarę regularną zmianę pozycji, tak by kilkanaście minut stania przeplatać z podobnym okresem siedzenia. Na szczęście producenci zaadaptowali swoje rozwiązania do tych trendów i oferują biurka o łatwo regulowanej wysokości (niektóre mają nawet wbudowany podnośnik elektryczny), dzięki którym nie trzeba nawet oddalać się od swojego stanowiska, by zmienić pozycję pracy. To wspaniały pomysł i rozwiązanie dla osób godzinami pracujących przy komputerze.