Idealne oświetlenie w kuchni i jadalni

Kuchnia to pomieszczenie, od którego oczekujemy jak najlepszej jasności i przejrzystości. Raczej nie decydujemy się w nim na klimatycznie przyciemnione światło tak jak w przypadku salonu, czy sypialni. Chcemy mieć dobrą widoczność podczas przygotowywania potraw, serwowania ich i jedzenia. Co prawda, jeśli chodzi o to ostatnie, to możemy zastosować element miłego nastroju. A wszystko to przy pomocy odpowiednio dobranej lampy wiszącej i oświetlenia pomocniczego.

Oświetlenie w kuchni – o tym nie zapominaj

Ważne, aby mieć na uwadze to, że kuchnia jest dosyć specyficznym pomieszczeniem. Wiele zakamarków i miejsc, w których pojawia się cień, jest nam potrzebnych do wykonywania codziennych czynności. Jest więc wskazane, aby były one idealne oświetlone. W takim wypadku nie wystarczy nam jedynie główne źródło światła, którym byłaby lampa wisząca. Możemy również posiłkować się kinkietami albo paskami LED. Wszystko także zależy od wielkości naszego pomieszczenia. Zwróćmy na nie uwagę, ponieważ dobre oświetlenie w kuchni o większych rozmiarach ma ogromne znaczenie.

Jaką lampę wiszącą do kuchni wybrać?

Jeśli decydujemy się na jedną lampę, a nie kilka plafonów, to musimy zadbać o to, aby dawała ona nam odpowiednio dużą ilość światła. Przy mniejszych kuchniach może ona całkowicie wystarczyć, przy większych możliwe, że będzie potrzebne pomocnicze oświetlenie w kuchni, chociażby pod szafkami. Czym jednak kierować się podczas wyboru lampy wiszącej?

Przede wszystkim zwróćmy uwagę na to, czy w naszej kuchni wystarczy zamontować lampę jednopunktową, czy potrzeba nam większej, a zarazem dającej więcej światła lampy. Być może najlepszym rozwiązaniem byłby żyrandol? Jeśli nasza kuchnia jest dosyć spora to żyrandol 6-cio, 8-śmio punktowy powinien sprawdzić się idealnie.

Lampy sufitowe do kuchni

Nie zawsze musimy decydować się jedynie na lampę wiszącą jako główne źródło światła w naszej kuchni. Ogólnym oświetleniem w kuchni mogą być też lampy sufitowe takie jak plafony, czy kilkupunktowe lampy umieszczone zaraz przy suficie. Sprawdzą się one świetnie w mniejszych kuchniach, które chcemy optycznie powiększyć. Ważne, aby dobrać ją odpowiednio do panującej w pomieszczeniu aranżacji. Dlatego w wielu sklepach możemy spotkać się z podziałem na lampy sufitowe nowoczesne i lampy sufitowe klasyczne, który znacznie ułatwia dokonanie najlepszego wyboru.

Jaka lampa wisząca do jadalni?

Jeśli chodzi o jadalnię, to warto postawić na oświetlenie znajdujące się bezpośrednio nad stołem. Wystarczy je odpowiednio zaaranżować po to, aby cieszyć się naprawdę ciekawym efektem. Nie bójmy się więc postawić na dłuższą lampę, ponieważ jej abażur znajdujący się nawet 60 cm nad stołem, nada całemu pomieszczeniu miłej atmosfery, sprzyjającej wspólnemu spożywaniu posiłków. Jednak aby w pełni móc cieszyć się tym klimatem, powinniśmy także zwrócić uwagę na abażur naszej lampy wiszącej. Najlepiej sprawdzi się abażur zamknięty od góry i otwarty od dołu. Dzięki temu zapewnimy sobie idealne oświetlenie na stole bez rozpraszania światła na sufit.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ