malowanie elewacji

Budowa domu jest kosztowna, często staramy się oszczędzać, gdzie się da. Dlatego właśnie niektóre czynności wolimy wykonać sami jak np. malowanie fasad budynku. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, ile może kosztować samodzielne malowanie elewacji i ile byśmy zapłacili, zlecając robotę fachowcom.

Ile kosztuje malowanie elewacji domu z fachowcem?

Jeśli chcemy, żeby nasz dom został porządnie wykończony i dobrze się prezentował, to na malowaniu ścian budynku lepiej nie oszczędzać. Zacieki, źle nałożona farba mogą nie prezentować się zbyt ładnie… Malowanie elewacji domów, budynków mieszkalnych wykonują firmy jak umyjemto.pl, które specjalizują się także w ich profesjonalnym myciu. Warto połączyć te dwie usługi, tylko wtedy możemy mieć pewność, że dom będzie się dobrze prezentował.

Fachowcy za malowanie elewacji domu zwykle życzą sobie minimum 40 zł za metr kwadratowy, nie jest to jednak finalna cena, bo należy do niej doliczyć także materiały.

Od czego zależy cena za malowanie elewacji?

Na cenę malowania elewacji wpływa kilka czynników, podstawowa cena zwykle zawiera w sobie tzw. robociznę oraz profesjonalny sprzęt (fachowcy nakładają farmę za pomocą pistoletu natryskowego). To jednak nie koniec kosztów związanych z malowaniem ścian budynku, ponieważ należy doliczyć do tego także cenę farby, a te również potrafią być różne, w zależności od tego, czy użyje się farby akrylowej, silikonowej, silikatowej, czy wapiennej. Dużą rolę tu odgrywa także sama wydajność farby do elewacji, wiadomo, zapłacimy mniej, jeśli farba okaże się wydajna, a do malowania będzie nam potrzebna tylko jedna warstwa.

Ile kosztuje malowanie elewacji samemu?

Jeśli chcemy zaoszczędzić, to możemy nałożyć farbę na fasadę domu sami, to jednak opłacalna opcja dla osób, które już posiadają sprzęt malarski. Bez niego, koszta mogą być znacznie wyższe, wałki, drabina, taśmy malarskie swoje kosztują… Może się okazać tak, że zlecenie malowania elewacji fachowcom będzie bardziej opłacalne.

Najważniejsza jest farba, a jej cena w zależności od rodzaju waha się od 9 do 50 złotych za litr, należy też pamiętać o tym, że każdy producent deklaruje inną wydajność farby, może się więc okazać, że tańszej farby będziemy potrzebowali więcej, niż droższej.

Czy mycie elewacji będzie tańsze od malowania?

Malowanie elewacji jest obowiązkowe przy wykańczaniu budowy domu, inaczej to będzie wyglądało przy odnawianiu starej elewacji. Wtedy często do usług malowania należy doliczyć także mycie elewacji, ponieważ brud może zmniejszać przyczepność farby. Warto wtedy rozważyć samo czyszczenie elewacji, w szczególności, jeśli zdecydowaliśmy się na zmianę koloru elewacji tylko ze względu na zabrudzone ściany. Porządne umycie ścian myjką ciśnieniową pozwoli przywrócić im naturalny kolor, możliwe, że malowanie fasad wcale nie będzie potrzebne, a przyda się tylko impregnacja przed glonami i pleśnią.

[Głosów:3    Średnia:4.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ