Kupno nieruchomości to nie lada wyzwanie. Skutki naszych podjętych decyzji mogą wpłynąć istotnie na dalsze życie. Dlatego też warto poświęcić tej czynności sporo czasu i zastanowić się rozsądnie nad wszystkimi dostępnymi opcjami. Zatem, czy wiesz co czeka Cię w przypadku inwestycji w nowe mieszkanie? Dowiedz się więcej z jakimi wydatkami powinieneś się liczyć i co warto wziąć pod uwagę.
Wybór mieszkania
Współczesne mieszkania deweloperskie możemy podzielić na małe mieszkania – http://www.osiedleslowik.pl/mieszkania-2-pokojowe/ oraz mieszkania duże. Różnią się one ze względu na metraż, lokalizację i rozplanowanie pomieszczeń. Jednak większości z nas dotyczy problem ograniczeń finansowych. Jeśli nie dysponujemy wystarczającymi środkami na sfinansowanie zakupu całego mieszkania, warto najpierw sprawdzić naszą zdolność kredytową. To da nam realny obraz naszych zasobów i pozwoli na wybór odpowiedniego mieszkania.
Lokalizacja nowego mieszkania
To główny czynnik, który powinniśmy wziąć pod uwagę przy podjęciu decyzji o zakupie. Droższą cenę będą posiadały mieszkania usytuowane przy istotnych punktach komunikacyjnych, czyli te blisko stacji kolejki miejskiej, czy też metra. Nowe mieszkania we Wrocławiu znajdują się w otoczeniu ważnych obiektów w mieście, dzięki temu dostęp z nich do każdego miejsca jest ułatwiony. Jeśli chodzi o mieszkania usytuowane na uboczu to one również zaczynają cieszyć się dużym powodzeniem wśród kupujących. Coraz więcej osób zaczyna doceniać bliskość natury i chcąc uciec od zgiełku i hałasu znajdującego się w centrum miasta, decydują się na zakup nieruchomości w dalszych jego dzielnicach. Mieszkania na Osiedlu Słowik zlokalizowane na wrocławskim Psim Polu idealnie sprawdzą się w przypadku rodzin z dziećmi oraz właścicieli czworonogów. Znajdziemy tu ciszę, spokój oraz tereny zielone.
Źródła finansowania zakupu mieszkania
Jeśli chodzi o finansowanie zakupu mieszkania to mamy tutaj kilka możliwości. Jednak należy się liczyć, że mogą one nie być dostępne dla każdego. Oczywiście w przypadku posiadania wystarczającej ilości środków nie musimy się o to martwić. Jeśli jednak nie dysponujemy środkami własnymi to pozostaje nam kredyt hipoteczny. Oprócz kosztu samego lokalu, należy przygotować się także na opłaty dodatkowe wymagane przy finalizowaniu transakcji.
Kredyt hipoteczny
Jest to jedna z najczęściej wybieranych form zapłaty za mieszkanie. Mamy do wyboru kredyt w złotówkach lub w walucie obcej. Ten ostatni wiąże się z dużym ryzykiem, czego przykładem są tzw. frankowicze. Obecnie rekomendowana waluta to ta, w której kredytobiorca pobiera wynagrodzenie.
Kupno mieszkania za gotówkę
Zdarza się również tak, że jesteśmy w stanie sami zgromadzić odpowiednią kwotę na zakup mieszkania. Transakcja dokonana w ten sposób przebiegnie o wiele szybciej, a my unikniemy zobowiązania finansowego wobec banku.
Koszty wykończenia nowego mieszkania
Koszt wykończenia mieszkania w stanie deweloperskim w głównej mierze jest zależny od tego, czy zdecydujemy się na samodzielne działanie, czy też wynajmiemy do tego specjalistów. Duże znaczenie ma także wielkość mieszkania, jakość zastosowanych materiałów wyposażenia oraz standard wyposażenia. Jak zatem optymalizować te koszty, aby nie były tak wielkie? Przede wszystkim, zanim zdecydujemy się na zakup materiałów, warto rozejrzeć się oraz porównać ceny w kilku hurtowniach.
Przy wyborze wykonawców zapoznajmy się nie tylko z ich cennikiem, ale także jakością jaką oferują za daną cenę. Stosunkowo tani fachowcy, mogą często oferować usługi niskiej jakości, co w rzeczywistości jest tylko pozornym oszczędzaniem. Podczas użytkowania mieszkania, może wyniknąć wiele usterek i rzeczy, które będą wymagały poprawek.
Urządzanie nowego mieszkania
Główną zaletą nowych mieszkań jest fakt, że są nowe i nikt w nich wcześniej nie mieszkał. To od nas zależy w jaki sposób zaaranżujemy nasz lokal. Możemy nawet przesuwać ścianki działowe, czy też zmieniać przeznaczenie poszczególnych pomieszczeń. Ewentualne usterki i awarie, które mogą wyniknąć, bez problemu możemy zgłosić deweloperowi, który ma obowiązek je naprawić. Kupno mieszkań z rynku wtórnego natomiast, może wiązać się z ograniczeniami. Piękne, zabytkowe kamienice kuszące swoim urokiem są w rzeczywistości dość problemowe. Na każdą zmianę potrzebujemy zgody konserwatora i nawet zwykła wymiana okien na bardziej nowoczesne staje się nie lada problemem.
Koszty dodatkowe
Planując, więc budżet na zakup nowego mieszkania powinniśmy brać pod uwagę nie tylko koszty podstawowe, ale także te dodatkowe. Zawsze powinniśmy mieć w rezerwie środki na to przeznaczone. Nabycie nieruchomości zobowiązuje nas także m.in. do uiszczenia podatku, czy opłat notarialnych. Warto również do całej inwestycji doliczyć koszt garażu, który jest często oferowany osobno przy kupnie mieszkania.
Decydując się na kupno mieszkania, musimy wiedzieć jedno – koszty zawsze są spore. Dochodzi tu nie tylko sama wartość lokalu, ale wiele innych. Jednak przy zakupie nieruchomości z rynku pierwotnego wprost od dewelopera masz możliwość decydowania o jego ostatecznym kształcie od początku do końca.