Posiadasz wymarzony ekspres do kawy, dzięki któremu możesz szybko przygotować swój ulubiony napój? A czy wiesz, jak go czyścić, żeby w środku nie powstawała pleśń i nie dochodziło do nagromadzenia się szkodliwych dla zdrowia bakterii? Jeśli nie, zapoznaj się ze wskazówkami dotyczącymi czyszczenia tych urządzeń oraz wyboru najbardziej skutecznych środków chemicznych.
Jak i kiedy czyścić ekspres kawowy?
Jeśli dopiero stoisz przed wyborem odpowiedniego urządzenia, zainwestuj w ekspres do kawy wyposażony w funkcję samoczyszczenia. Dzięki temu ekspres sam będzie sygnalizować, kiedy należy go umyć.
Gdy na urządzeniu pojawi się komunikat, że należy uruchomić automatyczne czyszczenie, należy niezwłocznie wypełnić pojemnik z wodą oraz wybrać odpowiednią pozycję z menu. Następnie opróżnij pojemnik na fusy i wylej wodę z ociekacza. Na końcu wystarczy włożyć tabletkę lub wlać płyn czyszczący do odpowiedniego zbiornika, a ekspres sam rozpocznie pracę. Warto wiedzieć, że niektóre modele ekspresów nie zaczną parzyć kawy, jeśli wcześniej nie przeprowadzą procesu samoczyszczenia.
Jeśli nie posiadasz tak wyposażonego modelu, musisz samodzielnie zadbać o mycie urządzenia. W tym celu należy wyciągnąć blok grzewczy oraz przepłukać go wodą o temperaturze pokojowej. Warto go jeszcze przemyć ściereczką i co najważniejsze – trzeba go dokładnie wysuszyć przed włożeniem do sprzętu. Oprócz tego powinno się regularnie czyścić dozownik do kawy oraz system mleka (jeśli ekspres go posiada).
A jakich środków używać do tego?
Jaka chemia do czyszczenia ekspresów?
Wyczyszczenie ekspresu samą wodą, czy zwykłym płynem do mycia często nie wystarczy. Dlatego wielu producentów stworzyło specjalną chemię przeznaczoną do czyszczenia ekspresów, która w skuteczny sposób usuwa wszystkie zanieczyszczenia oraz zapobiega szybkiemu gromadzeniu się brudu.
Najczęściej stosowane są środki w postaci tabletek, granulek lub płynu. Dodatkowo, są specjalne produkty do czyszczenia systemu mlecznego oraz granulki do żaren młynka. A wszystkie wymienione rodzaje chemii do czyszczenie ekspresów dostępne są np. tu beanbrothers.pl/akcesoria/czyszczenie-ekspresow.html. Można sprawdzić ich sposób stosowania, działanie oraz opinie innych użytkowników.
Co jest ważne podczas wybierania takich środków? Powinny mieć bezpieczny dla zdrowia skład oraz jednocześnie skutecznie zabijać szkodliwe bakterie. Płyny, czy proszki nie mogą też zmieniać smaku kawy lub mleka.
Jak przeprowadzić odkamienianie ekspresu?
Ostatnią rzeczą, o której musisz pamiętać, to odkamienianie ekspresu. W tym przypadku bardzo ważne jest to, aby używać wyłącznie preparatów przystosowanych do ekspresów do kawy, inne środki mogą jedynie uszkodzić urządzenie. Warto też sprawdzić w instrukcji obsługi, jak powinien przebiegać ten proces w przypadku konkretnego modelu.
Najczęściej należy napełnić pojemnik na wodę oraz wlać płyn lub wrzucić tabletkę odkamieniającą. Zanim włożysz pojemnik poczekaj, aż zastosowana chemia w pełni się rozpuści. Zadanie będzie prostsze, jeśli ekspres posiada funkcję odkamieniania – wtedy wystarczy załączyć odpowiedni program. W innym wypadku przepuść wodę z ekspresu (załącz parzenie kawy, ale bez ziarenek!). Odczekaj kilkanaście minut po czym powtarzaj cały proces tak długo, aż pojemnik będzie pusty. Następnie przepłucz pojemnik i uzupełnij czystą wodą. Na końcu jeszcze raz przepuść wodę, aby oczyścić cały system.
Jak widać, czyszczenie ekspresu wcale nie musi być trudne. Warto jednak zainwestować w dobrej jakości chemię, która będzie jednocześnie skuteczna i bezpieczna dla zdrowia.