Jak czyścić żaluzje bambusowe?

0
317

Żaluzje bambusowe docenisz za trwałość, dobrą ochronę przed słońcem i stylowy, naturalny wygląd. Jednak aby osłony te jak najlepiej spełniały swoją funkcję, a także zdobiły wnętrze Twojego mieszkania, pamiętaj o systematycznym usuwaniu kurzu i tłuszczu z powierzchni lameli. Przeczytaj, jak czyścić żaluzje bambusowe sprawnie i bezpiecznie.

Uniwersalne i praktyczne żaluzje bambusowe

Żaluzje bambusowe pozwalają regulować ilość światła przenikającego do pomieszczenia. Co równie ważne, są trwałe i stosunkowo odporne na wilgoć, dzięki czemu sprawdzą się we wnętrzach narażonych na jej działanie, takich jak kuchnia i łazienka. Ponadto możesz wykorzystać je w wielu aranżacjach: dobrze prezentują się jako samodzielna dekoracja okna, a także w zestawieniu z firanką lub zasłonami.

Jak czyścić żaluzje bambusowe z kurzu?

Jeśli chcesz, żeby żaluzje bambusowe były ozdobą Twojej sypialni, kuchni czy gabinetu, regularnie usuwaj z nich kurz. Nie potrzebujesz do tego specjalistycznych akcesoriów ani detergentów – do ich czyszczenia wystarczy Ci delikatnie wilgotna szmatka. Pamiętaj, by nie używać zbyt mokrej ściereczki, ponieważ nadmiar wody mógłby uszkodzić drewniane listwy i zmienić ich kolor. Dobrym rozwiązaniem jest też wyczyszczenie lameli przy pomocy szczotki do kurzu – najlepiej z delikatnym włosiem.

Żaluzje bambusowe – usuwanie większych zabrudzeń

Jeśli na żaluzjach powstały większe zabrudzenia, do ich usunięcia również użyj delikatnie nasączonej letnią wodą szmatki. Może to być na przykład specjalna ściereczka do drewna. Ostrożnie pocieraj nią lamele w każdym kierunku – nie spiesz się zbytnio, żeby niechcący nie uszkodzić żaluzji. Jeśli plamy dalej są widoczne, delikatnie wytrzyj je miękką gąbką lub szczotką – pamiętaj jednak, by nie naciskać na powierzchnię listwy zbyt intensywnie!

Inne sposoby na wyczyszczenie żaluzji bambusowych

Żaluzje bambusowe możesz również wyczyścić przy pomocy odkurzacza. Użyj do tego małej szczotki z przyssawką. Odkurzacz ustaw na minimalną moc i ostrożnie przesuwaj szczotkę po każdym z lameli. Zamiast klasycznej szmatki sprawdzi się także miękka skarpeta. Jak czyścić żaluzje bambusowe przy jej pomocy? Delikatnie zwilż ją wodą, nałóż na rękę i przecieraj nią wszystkie listwy po kolei.

Jak czyścić żaluzje bambusowe, by ich nie uszkodzić?

Czyszcząc żaluzje, pamiętaj o kilku prostych zasadach:

  • Stosuj się do zaleceń producenta osłon okiennych – informacje na ten temat znajdziesz między innymi na stronie internetowej: https://familyrollo.pl/zaluzje/zaluzje-drewniane.
  • Nie umieszczaj żaluzji bezpośrednio w wodzie – choć nie są one podatne na wilgoć, w tak skrajnych warunkach na ich powierzchni mogłyby powstać wybrzuszenia.
  • Nie pocieraj lameli zbyt mokrą szmatką – grozi to ich odkształceniem.
  • Nie używaj detergentów – ani innych agresywnych środków czyszczących.

Jak często czyścić żaluzje bambusowe?

By czyszczenie żaluzji przebiegało sprawnie, wykonuj je systematycznie – najlepiej co 2-3 tygodnie. Przez taki czas na lamelach nie powinno zgromadzić się zbyt wiele kurzu i tłuszczu, a co za tym idzie – prace nie będą dla Ciebie uciążliwe. Więcej porad na temat konserwacji żaluzji bambusowych znajdziesz tutaj: www.familyrollo.pl.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ