Pralka to jedno z najważniejszych urządzeń w domu. Bez niego byłoby ciężko. Dlatego tutaj przedstawiamy najczęstsze przyczyny awarii i najważniejsze zasady dotyczące domowej konserwacji pralki. Dzięki stosowaniu się do wymienionych wskazówek to urządzenie będzie sprawne i nie odmówi posłuszeństwa w najmniej odpowiednim momencie.
Najczęściej to nasze błędy odpowiadają za awarię pralki. Dlatego warto je poznać, aby unikach ich w przyszłości i długo cieszyć się sprawną pralką. W końcu o ten sprzęt trzeba umiejętnie dbać, przecież to on w ogromnym stopniu ułatwia nam życie.
Przyczyny awarii pralki:
Twarda woda
To przyczyna, która nie jest zależna od nas. Przez twardą wodę kamień odkłada się wewnątrz pralki, przez co może zniszczyć takie elementy jak grzałka, bęben czy wąż odpływowy. Twardość wody możemy sprawdzić, stosując odpowiedni test, który możemy kupić w sklepie ze sprzętem AGD. Jeśli z naszego kranu płynie twarda woda to stosujmy zmiękczacze wody.
Przeładowanie pralki
Czasami mamy tak dużo prania, że chcielibyśmy upchnąć wszystkie rzeczy w pralce i zrobić tylko jedno pranie. To jest właśnie powód, przez który często pralka odmawia posłuszeństwa. W takiej sytuacji pralka podczas prania pobiera zbyt duże ilości wody, a także energii elektrycznej. To najprostsza droga do uszkodzenia bębna. W pralce powinno być zawsze trochę luzu, najlepiej tyle, aby pomiędzy praniem a górną częścią bębna bez przeszkód mieściła się nasza dłoń.
Nieodpowiednia ilość proszku lub płynu do prania
Zbyt duża ilość detergentu potrafi zapchać pralkę. Czasami proszek w całości się nie rozpuści i osiada w najbardziej nieodpowiednich miejscach. Najczęściej odkłada się on w szufladce na proszek. Aby zapobiec takiej sytuacji, stosujmy odpowiednią ilość proszku do prania, a szufladkę często oczyszczajmy z resztek skamieniałego proszku.
Podstawowe zasady dbania o pralkę:
Puste pranie
Raz na jakiś czas trzeba wykonać tzw. Puste pranie. Wtedy nie wrzucamy nic do pralki. Jedynie do pojemnika na proszek wlewamy pół szklanki octu. Dzięki temu pralka oczyści się z kamienia i osadów.
Oczyszczanie filtra
Nie wiesz gdzie, zaginęła kolejna skarpetka lub guzik od koszuli? A regularnie sprawdzasz filtr? To właśnie tam zatrzymują się drobiazgi, które blokują węże odpływowe. Filtr należy raz na miesiąc wyjąć i przeczyścić.
Wietrzenie pralki
Po praniu warto pamiętać o uchylonych drzwiczkach. Dzięki temu woda spokojnie odparuje. Oprócz tego zapobiegniemy rozwojowi grzybów i pleśni wewnątrz bębna.
Godzinne przerwy pomiędzy praniami
Pralka podczas jednego prania nagrzewa się, dlatego, jeśli nie chcemy awarii, powinniśmy dać jej czas, aby mogła „ochłonąć”. Pomiędzy praniami powinna być zachowana minimum godzinna przerwa. Dzięki temu zapobiegniemy przegrzaniu się najważniejszych elementów.
Co zrobić, jeśli pralka się zepsuła?
Oczywiście wtedy trzeba wezwać fachowca. Warto wspomnieć, że serwis Technikan.pl zajmuje się naprawą pralek i innego sprzętu AGD. Działa w większości miast w Polsce. Sprawdź, czy są też w Twoim mieście.