Jak ergonomicznie urządzić małą kuchnię?

Aranżacja małej kuchni często sprawia wiele problemów. Ponieważ pomieszczenie to należy do często używanych, powinno być nie tylko estetyczne, ale także funkcjonalne. W jaki sposób je urządzić, aby przygotowywanie posiłków było wygodne?

Ergonomia przede wszystkim

Niezależnie od tego czy kuchnia urządzona jest w stylu nowoczesnym, klasycznym czy też rustykalnym lub każdym innym, podczas jej aranżacji należy zwrócić uwagę na wygodę użytkowania poszczególnych sprzętów. Warto pamiętać, że podczas gotowania wykonujemy cały cykl czynności – od wypakowania zakupów do szafek, przez ich mycie, krojenie i doprawianie, aż po gotowanie, smażenie lub pieczenie. Dobrze zaplanowana kuchnia gwarantuje, że te czynności nie będą wymagać przechodzenia od jednego miejsca do drugiego, a wszystkie niezbędne sprzęty pozostaną na wyciągnięcie ręki.

Własne oczekiwania i potrzeby

Kuchnia o małym metrażu nierzadko sprawia problemy aranżacyjne. Wystawy w sklepach z meblami lub przykładowe realizacje projektów prezentowane w czasopismach o wystroju wnętrz zachęcają do podobnego urządzenia kuchni. Niestety, to co dobrze wygląda na zdjęciu nie zawsze okazuje się dobrym rozwiązaniem w przypadku konkretnego pomieszczenia. Podczas remontu czy wprowadzania się do nowego mieszkania warto pod uwagę wziąć własny gust i zgodnie z nim urządzić kuchnię – w końcu spędzimy w tym pomieszczeniu całkiem sporo czasu. Na niedużym metrażu sprawdzi się pełna zabudowa sprzętów, co zapewni wrażenie porządku, ale można też zdecydować się na kontrolowany chaos – z otwartymi szafkami i relingami, na których można zawiesić np, kubki czy garnki. Pierwsze wyjście z sytuacji wymaga pewnej samodyscypliny i dbania o czystość, zaś drugie przemyślanego planu aranżacji, aby wspomniany kontrolowany chaos nie stał się mało estetycznym bałaganem.

Zlewozmywaki do małej kuchni

zlewozmywak-granitowy-madryt

Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia kuchni, obok lodówki i kuchenki, jest z pewnością zlew. Ciekawe propozycje dla właścicieli małych kuchni ma firma Primagran oferująca zlewy granitowe. Są one nie tylko estetyczne, ale również odporne na uszkodzenia i łatwe do utrzymania w czystości, a do tego dostępne w wielu kolorach co pozwala na wykorzystanie ich w każdej kuchni. Do niewielkich pomieszczeń doskonale sprawdzi się zlew jednokomorowy lub półtorakomorowy – nie zajmują one wiele miejsca, dlatego będą idealne do pomieszczeń o ograniczonym metrażu. Zależnie od preferencji wybrać można model z ociekaczem, albo bez niego. Ten ostatni będzie lepszym wyborem do kuchni wyposażonej w zmywarkę. Zlew półtorakomorowy z kolei jest wygodniejszy podczas przygotowywania potraw, ponieważ można w nim swobodnie umyć produkty żywnościowe przed dalszą obróbką.

Podsumowanie

Mała kuchnia wbrew pozorom może być urządzona z pomysłem i funkcjonalnie. Podczas jej aranżacji trzeba jednak pamiętać o odpowiednim rozmieszczeniu sprzętu AGD, blatów i zlewu, aby korzystanie z niej było wygodne. Odpowiednio dobrane meble i jasne kolory sprawią, że pomieszczenie to wyglądać będzie na bardziej przestronne.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ