Własny warzywnik to marzenie niejednej osoby. Warzywa z przydomowej uprawy są smaczne i zdrowe. Jeśli tylko posiadamy odpowiednią działkę, powinniśmy spróbować zasadzić kilka roślin. Choć musimy spełnić kilka prostych warunków i włożyć nieco pracy w samą uprawę, możemy mieć pewność – warto to zrobić.

Od czego zacząć?

Najważniejsze to odpowiednie przygotowanie gleby. Przed zasadzeniem roślin uprawnych musimy pozbyć się chwastów. Możemy to zrobić na kilka sposobów. Warto zacząć od spulchnienia ziemi, ponieważ wtedy zwalczymy najsłabsze chwasty. Aby nie odrosły koniecznie należy je wyzbierać. Kiedy problem z tymi nieproszonymi gośćmi jest większy, użyjmy środków chwastobójczych. Na stronie Syngenta.pl znajdziemy produkty zawierające herbicydy, które bardzo dobrze sprawdzają się w eliminowaniu tego typu „szkodników”. Opryski te wnikają do korzenia niepożądanej rośliny i powodują jej obumarcie. Jeśli sadzimy warzywa już kolejny sezon, pamiętajmy o tak zwanym płodozmianie. Dobrze jest także przyjąć harmonogram upraw, który pomoże nam odpowiednio rozplanować prace na działce.  

Odpowiednio pogrupowane

Okazuje się, że wiele roślin uprawnych może źle wpływać na inne lub wręcz przeciwnie, sprzyjać ich wzrostowi. Przykładowo, warto posadzić obok siebie dynię i kukurydzę, z kolei odradza się bliskość grochu i cebuli lub czosnku. Kiedy poznamy kilka podstawowych zasad upraw roślin uprawnych unikniemy nieprzyjemnych niespodzianek. Nie zapominajmy również o tym, że nie każda roślina wyrośnie bezpośrednio z tak zwanego siewu, do niektórych musimy wykorzystać rozsadę. Rozwiązanie to sprawdza się między innymi w przypadku pomidorów. Jeśli brakuje nam czasu lub cierpliwości kupmy gotowe sadzonki.

Własny warzywnik to duże wyzwanie, wymagające podstawowej wiedzy z zakresu uprawy roślin. Czasami możemy spotkać się również z pewnymi przeciwnościami, jak szkodniki. Jednak jeśli odpowiednio zadbamy o nasze uprawy, przyniosą nam one zdrowe i piękne plony, które z pewnością wynagrodzą nam cały wysiłek.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ