okna dachowe

Łączenie okien dachowych w jedno duże przeszklenie to rozwiązanie nie tylko efektowne, ale przede wszystkim praktyczne. Jak je wykonać prawidłowo? Czego potrzebujemy, aby zespolone okna dachowe były szczelne i spełniały wszystkie swoje funkcje prawidłowo?

Kiedy warto montować okna dachowe obok siebie?

Decyzję co do aranżacji poddasza powinniśmy podejmować jeszcze w trakcie projektowania całego domu. Warto tę sprawę dokładnie przemyśleć. Nawet jeśli początkowo nie planujemy tworzyć użytkowych pomieszczeń na poddaszu, to zalecamy wybór takiego rozstawu krokwi, który będzie odpowiedni do wstawienia okien dachowych w przyszłości.

Jednym ze sposobów na maksymalne doświetlenie poddasza jest montaż większej liczby okien dachowych. Uznaje się, że ich powierzchnia powinna wynosić co najmniej 10% powierzchni poddasza, ale jeśli tylko konstrukcja dachu na to pozwala, okien możemy umieścić więcej. Zamiast kilku okien w różnych częściach dachu, możemy je ze sobą zespolić i stworzyć jednolite przeszklenie, do którego będziemy mieli wygodny dostęp. Jednocześnie dwa (lub więcej) mniejsze okna kombi dają więcej światła, niż jedno duże okno.

Korzyści z montażu zespolonych okien jest wiele. Po pierwsze, poddasze zyskuje mnóstwo dziennego, naturalnego światła, co ogranicza zużycie energii elektrycznej. Po drugie, obecność naturalnego źródła światła wpływa również pozytywnie na nasze samopoczucie. Po trzecie, okna zespolone pozwalają cieszyć się lepszym widokiem na zewnątrz. Okna obecne produkowane o niskim współczynniku przenikania ciepła zapobiegają stratom energii, dzięki czemu cały budynek jest cały czas energooszczędny.

Jak montować okna dachowe obok siebie?

Istnieje kilka podstawowych zasad, o których warto pamiętać podczas montażu okien obok siebie. Najważniejsze z nich to:

  1. Łączymy tylko te okna, które mają identyczną grubość ościeżnicy
  2. Identycznie w przypadku surowca, z którego jest wykonana rama okienna – łączymy tylko te wykonane z drewna lub tylko z PVC. Technicznie jest to możliwe, ale estetyka takiego rozwiązania pozostawia wiele do życzenia, w związku z czym rekomendujemy jednolite rozwiązanie.
  3. Okna powinny mieć tę samą wysokość co sprawia, że całość prezentuje się poprawnie pod względem estetycznym.
  4. Bez względu na to, ile okien chcemy zamontować, prace powinien prowadzić wykwalifikowany dekarz, który zadba o szczelność i poprawność montażu.

W Dakea do montażu zespolonego proponujemy specjalne kołnierze, które umożliwiają połączenie okien przy pokryciu dachowym o wysokości od 16 do 120 mm. Zadaniem kołnierza jest odprowadzanie wody z powierzchni okien oraz ochrona połaci przed przenikaniem wody. Są rozwiązania kombi, które pozwalają również na instalację okien z odstępem 18 mm w poziomie. To uniwersalny kołnierz, który nadaje się do każdego typu pokrycia dachowego. Innym rozwiązaniem, idealnym dla osób, które chcą uzyskać efektowne przeszklenia w miejscu, gdzie dach łączy się ze ścianą, są okna kolankowe. To bardzo ciekawe rozwiązanie, które doświetla pomieszczenie w oryginalny sposób. Bez względu na wybrany rodzaj połączenia kombi, w Dakea znajdziesz przystosowane do tego okna dachowe oraz akcesoria montażowe: https://dakea.pl/produkty/okna/

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ