Masz w domu obraz, który czeka na oprawienie? Zdecydowanie nie warto czekać, aż do reszty zakurzy się na strychu czy za szafą. Być może kilka podpowiedzi, w jaki sposób oprawić dzieło sztuki, pozwoli się zmotywować i wreszcie pozwolić mu zawisnąć na ścianie. O czym należy pomyśleć, zanim odwiedzimy sklep z ramkami i dokonamy zakupu?

Wybieramy ramę do obrazu – to nieco trudniejsze niż wybór ramki na zdjęcia

Najpierw oczywiście trzeba zastanowić się, jakiej ramy potrzebujemy. I nie chodzi tu teraz o wymiary, ale na początek o jej styl. Oprawa powinna pasować do charakteru, stylu i kolorystyki dzieła. Przecież nawet ramki do zdjęć wybieramy tak, aby pasowały do zawartości. Tym bardziej z ręcznie namalowanym obrazem nie postąpimy inaczej. Tak więc ozdobne ramy wybieramy przede wszystkim do klasycznych dzieł. Zwłaszcza do portretów i martwych natur pasować będą dekoracyjne ornamenty i złoto. Należy jednak przy tym pamiętać, że zbyt wiele ozdobników nie sprawia dobrego wrażenia. Jeżeli więc na obrazie jest dużo elementów, bogate stroje i złoto, to ramę lepiej wybrać skromniejszą – np. ze szlachetnego ciemnego drewna. Wówczas dopełni ona dzieło, ale nie stworzy wrażenia nadmiaru. Jeżeli chcemy oprawić scenę batalistyczną, to znacznie lepiej pasować do niej będzie prostsza drewniana oprawa. W takim wypadku można również wybrać ramę do koloru np. tła czy dominujących barw obrazu.

Rodzaj podobrazia i technika a typ ramy

Kolejną ważną sprawą jest rodzaj powierzchni, na której namalowano obraz, jak i sama technika artystyczna. Jeżeli mamy do czynienia z naprawdę starym dziełem malarskim, to prawdopodobnie zostało ono namalowane na płótnie lub desce, farbami olejnymi. Wymagać będzie odpowiedniej grubości ramy o dopasowanym profilu. Zatem potrzebna będzie profesjonalna usługa oprawy. Warto więc wybrać się do zakładu, który się tym zajmuje, albo zamówić od producenta ramę na wymiar, aby pasowała idealnie do naszego obrazu.

Natomiast grafiki, akwarele, szkice – wszystko, co malowane lub rysowane jest na papierze i kartonie – oprawić można łatwo z użyciem gotowych rozwiązań. Pomocne mogą być tutaj ramki na zdjęcia (polecamy sklepzramami.pl). Nie potrzeba grubego profilu, a szkło dodatkowo zapobiegnie zniszczeniu dzieła przez upływ czasu, dotyk rąk lub nieszczęśliwy wypadek. Dobierz ramki w takim formacie, aby zmieściły również passe-partout – ozdobną tekturę, która pozwoli wyeksponować jeszcze wyraźniej zawartość ramy.

Nietypowe formaty – ramki na wymiar rozwiążą problem

Oprawa obrazów lub zdjęć nastręcza kłopotów, kiedy format jest nietypowy. O ile można znaleźć gotowe ramki w kwadracie, o tyle dzieła mocno podłużne lub tylko nieco zbliżone do kwadratu mogą być trudne do oprawienia. Nawet duże passe-partout nie ratuje sytuacji, gdy różnica wymiarów pomiędzy obrazem lub innym dziełem a dostępnymi ramami jest duża. Rozwiązaniem tego problemu będą ramki na wymiar – które mogą być dokładnie takie, jakie potrzebujemy. Najczęściej można wybierać spośród różnorodnych wzorów i kolorów opraw tego rodzaju.

Dobór ramy do otoczenia

Inną sprawą, której nie warto pomijać, gdy odwiedzamy sklep z ramkami, jest wygląd całego wnętrza. Oczywiście nadrzędną zasadą powinno być to, aby oprawa uzupełniała i dopełniała swoją zawartość, to z nią dobrze się komponując. Jednak bywają obrazy, które dobrze się prezentują we wnętrzu w każdym stylu. Jak i sytuacje, kiedy cenny obraz – pamiątkę, prezent, zaczątek kolekcji – umieszczamy w otoczeniu np. nowoczesnych, prostych sprzętów. Należy więc zwrócić uwagę na to, czy nasze ramy nie kłócą się wyraźnie z charakterem pomieszczenia, gdzie się znajdują. Np. jeśli jest ono jasne i pastelowe, to rama nie powinna być zbyt ciężka wizualnie. Jeżeli dominują ciemne kolory, to dobrym rozwiązaniem będzie złoto, ale do wnętrza o nowoczesnym charakterze nie będą pasowały bardzo barokowe zdobienia ani wyraźnie inspiracje secesją. Chyba że zależy nam właśnie na uzyskaniu wizualnego kontrastu. Także jeżeli w miejscu, gdzie zawiśnie obraz, są już inne dzieła sztuki i pamiątki, kolejne dzieło powinno się z nimi dobrze komponować, ale też ramy nie mogą się „gryźć”. W razie potrzeby możemy wymienić np. ramki do zdjęć, aby wszystkie ozdoby na ścianach tworzył spójną całość.

Zobacz także:

[Głosów:14    Średnia:3.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ