Jak policzyć czy fotowoltaika się opłaca

Odnawialne źródła energii wzbudzają coraz większe zainteresowanie wśród Polaków. Dzieje się tak ze względu na zwiększone dbanie o środowisko naturalne oraz chęć zaoszczędzenia na rachunkach. Najczęściej poruszanym tematem są panele fotowoltaiczne. Można dzięki nim wyprodukować własny prąd na potrzeby gospodarstwa domowego. W artykule przedstawiamy w jaki sposób należy obliczyć czy fotowoltaika się opłaca.

Ile paneli jest potrzebne

Pierwszym krokiem, który należy podjąć jest ocena indywidualnych potrzeb. W momencie kiedy instalacja będzie na budynku, który już wcześniej był użytkowany, nie ma z tym problemu. Wystarczy policzyć roczne zużycie prądu dodając parametry ze wszystkich zeszłorocznych bilansów. Trudniejsze zadanie mają osoby, które są na etapie budowy swojego domu. W tym przypadku najlepiej zgłosić się do firmy, która zajmuje się zakładaniem fotowoltaiki. Dzięki odpowiednim parametrom szybko obliczą szacunkowe zapotrzebowanie na prąd. Ważne jest, aby poinformować odpowiednie osoby o dodatkowych urządzeniach na prąd np. związanych z ogrzewaniem lub rekuperacją, ponieważ trzeba uwzględnić je w obliczeniach. Tylko odpowiednio dobrana moc zestawu gwarantuje brak kosztów za zużycie prądu.

Koszty założenia

Drugim etapem jest wycena zakupu i założenia paneli fotowoltaicznych. Najczęstszą spotykaną mocą w Polsce jest ok 5 Kw. Średnio na rynku koszt takiej instalacji kreuje się w okolicach 24 000 zł za całość, z montażem. Dzięki programowi dotacji „Mój prąd” można odjąć od tej kwoty 5 000 zł. W takim układzie realny koszt instalacja waha się w okolicach 19-20 tys. zł.

Obliczenie opłacalności

Przeciętne gospodarstwo domowe rocznie zużywa prąd o mocy 4 100 Kwh. Obecnie średnia cena u różnych dostawców prądu za 1 Kwh wynosi 0,60 zł. Oznacza to, że opłaty związane z samym zużyciem wynoszą 2 800 zł rocznie. Co daje nam 233 zł na miesiąc. Do ostatecznych rachunków należy doliczyć także opłaty stałe, takie jak opłata abonamentowa, przejściowa, jakościowa i handlowa.

Mając własną elektrownie na dachu lub ogrodzie produkujemy 4 800 Kwh rocznie. Daje to oszczędność rzędu 2 880 zł na rok. Teraz już łatwo policzyć opłacalność całej instalacji.

Cena montażu po uwzględnieniu dotacji wynosiła 20 000 zł.

Roczna oszczędność na rachunkach to 2 880 zł.

20 000 / 2 880 = 6,94

Oznacza to, że koszty założenia takiej instalacji zwracają się w zdobytych oszczędnościach w niecałe 7 lat. Po tym okresie właściciel swojej małej elektrowni tylko i wyłącznie zyskuje. Warto też zauważyć, że w obliczeniach przyjmujemy, że cena prądu nie ulegnie w tym czasie zmianie, a od 2000 roku wzrosła już o blisko 100  procent .

Skorzystaj z kalkulatora fotowoltaiki Pgreen

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ