Kuchnia połączona z salonem jest bardzo częstym rozwiązaniem projektowym. Ale jak połączyć obszar kuchni z salonem, w którym zwykle odpoczywamy i bawimy się i czy na pewno takiego rozwiązania potrzebujesz? Architekt wnętrz z Warszawy, Magda Knappe przygotowała wskazówki i pomysły na dobrą aranżację takiej przestrzeni.
Przed podjęciem decyzji o połączeniu kuchni z salonem warto pomyśleć o wszystkich zaletach i wadach takiego rozwiązania.
Plusy i minusy kuchni połączonej z salonem
Połączenie kuchni i jadalni zapewni przestrzeń wizualną. Ta opcja jest idealna dla małego mieszkania, w którym dwie połączone przestrzenie są oddzielone ścianą, a kawalerka po prostu nie może obejść się bez takiego rozwiązania.
Dla kucharza, oczywistą zaletą jest możliwość łatwego komunikowania się z gośćmi, bez odrywania się od procesu gotowania. Minusem będzie fakt, że jeśli w zamkniętej kuchni możliwe jest zachowanie „twórczego nieładu”, to w połączonej przestrzeni należy zachować porządek, aby nie wprowadzać dysonansu w przytulny klimat salonu.
Ta opcja jest odpowiednia również dla miłośników imprez i kameralnych spotkań, ale jeśli mieszkanie jest małe (jedno- lub dwupokojowe) i mieszkają z tobą małe dzieci lub osoby starsze, to przy takim układzie mogą nie mieć miejsca na spokojny odpoczynek i sen.
Ci, którzy decydują się na projekt, gdzie kuchnia połączona jest z salonem, powinni przede wszystkim zastanowić się nad wyborem dobrego sprzętu agd szczególnie okapu.
Jeśli łączysz kuchnię z salonem zastanów się czy nie chciałbyś mieć wyspy kuchennej. Kuchnia z wyspą jest marzeniem niejednej osoby, sprawdź czy możesz sobie na nią pozwolić.
Wydajny okap
Nietrudno się domyślić, że wszystkie zapachy z przygotowania aromatycznego barszczu czy pieczonego mięsa natychmiast przeniosą się do salonu, wzbudzając zachwyt gości. Ale lepiej jest zapobiegać rozprzestrzenianiu się zapachów, a wraz z nimi tłuszczu z kuchni. Aby tego uniknąć, nad płytą grzewczą musi znajdować się dobry i wydajny okap.
Zadbaj o to, aby wspomniany okap wydawał jak najmniej hałasu, ponieważ będzie doskonale słyszalny zarówno w kuchni, jak i w salonie. To samo dotyczy lodówki, zmywarki i każdego innego urządzenia, które chcesz umieścić w kuchni.
Jeśli chodzi o projekt, pożądane jest, aby wszystkie sprzęty w nowoczesnej kuchni były wbudowane i nie wyróżniały się z zabudowy meblowej.
Podział na strefy
Chociaż połączyliśmy kuchnię i salon, to jednak nadal musimy je jakoś rozróżnić. Można to zrobić na różne sposoby.
Niska ścianka
Nie usuwaj całkowicie ściany pomiędzy pomieszczeniami. Pozostawiając niewielką część, możesz zbudować z niej blat barowy lub przeznaczyć to miejsce na doniczki z roślinami. Jako ścianka oddzielająca może służyć również szafka z półkami, a nawet akwarium.
Wiele elementów mebli gotowych kuchni, zaprojektowano tak, aby jak najwygodniej zintegrować kuchnię i salon. Mogą to być np. funkcjonalne i wygodne ścianki działowe, szafki i regały, które pozwalają na stworzenie odpowiedniego podziału na strefy.
Podest
Odważną decyzją byłaby podłoga na różnych poziomach. Oczywiście warto podnieść kuchnię, ale najważniejsze, aby w tej sprawie nie przesadzić.
Materiały
Zastosowanie różnych materiałów w aranżacji kuchni i salonu pozwoli również w łatwy sposób wizualnie podzielić pomieszczenia. Kolory odgrywają również ważną rolę w zagospodarowaniu przestrzeni, a jeśli zastanawiasz się nad sufitem, dodając jakiś element, na przykład dużą drewnianą belkę, to nie tylko idealnie wpasuje się w projekt zarówno salonu, jak i kuchni, ale też je oddziel.
Odpowiednie oświetlenie
Do wszystkiego, co już omówiliśmy, dodaj odpowiednie oświetlenie: gdzieś trochę przytłumione, a gdzieś przeciwnie akcentujące. Zawieś lampę wiszącą nad stołem jadalnym, aby stworzyć punkt centralny.
Więcej o oświetleniu salonu czytaj w kolejnym artykule autorki https://projektowaniewnetrz24.eu/salon-dekorowany-swiatlem