Ozdoby ścienne to prosty i niezwykle efektowny sposób na zagospodarowanie przestrzeni pustej ściany. Dzięki takim ozdobom jak obrazy malowane lub drukowane na płótnie, plakaty czy naklejki ścienne, wypełniamy pustą przestrzeń, dekorujemy dane wnętrze i tworzymy jego określony klimat. Jeśli chcesz udekorować wnętrze sypialni, salonu czy pokoju dziecięcego jednokolorową lub wielokolorową naklejką, poniżej znajdziesz szczegółową instrukcję na temat tego, jak zrobić to w poprawny sposób.

Jak przygotować ścianę pod naklejkę?

Osiągnięcie pożądanego efektu dekoracyjnego będzie możliwe jedynie wówczas, gdy ściana, na którą chcemy nakleić naklejkę, będzie równa i gładka. Jeśli na powierzchni ściany znajdować się będą różnego rodzaju wybrzuszenia, załamania i inne nierówności, naklejka nie będzie dobrze do niej przylegała, co w negatywny sposób wpłynie na atrakcyjność jej wyglądu oraz na jej trwałość. Naklejki ścienne naklejamy na równe, gładkie ściany, które wcześniej zostały zagruntowane i pomalowane farbą akrylową. Warto pamiętać, że gładka powierzchnia ścian pokrytych farbami o dużej zawartości lateksu i specjalnymi farbami plamoodpornymi jest bardzo śliska, przez co naklejki będą słabiej do nich przylegały. Oczywiście wciąż można przykleić je do powierzchni takich ścian, ale trzeba się liczyć z ryzykiem, że po pewnym czasie naklejki na ścianę (https://wally.com.pl/k1316,naklejki.html) mogą zacząć samoistnie się odklejać. Zanim przystąpisz do naklejania naklejki, przetrzyj ścianę miękką ściereczką, by oczyścić ją z drobin kurzu lub innych, drobnych zanieczyszczeń.

Jak naklejać?

Po wyjęciu naklejki na ścianę z opakowania (zwykle jest to tuba), należy rozłożyć ją na płaskiej, twardej powierzchni, tak by nieznacznie się rozprostowała. Następnie przy pomocy miękkiej szmatki lub karty płatniczej czy innego rodzaju przedmiotu o podobnym stopniu twardości i kształcie, dociskamy folię transportową do powierzchni naklejki – robimy to do momentu usunięcia pęcherzyków powietrza, które znajdują się pomiędzy naklejką a folią transportową. Kolejnym krokiem jest oznaczenie miejsca, w którym zaczniemy przyklejać naklejkę. Przy większych naklejkach ściennych przyda się pomoc drugiej osoby, co zapobiegnie jej nieprawidłowemu nałożeniu na ścianę. Teraz sprawdź, czy dobrze docisnąłeś naklejkę do foli transportowej, powoli odklejając ją od podkładu. Jeśli naklejka w całości nie przykleiła się do foli transportowej, dociśnij ją ponownie – całość naklejki musi odejść od podkładu. Teraz przyłóż folię transportową z naklejką do wcześniej zaznaczonego miejsca na ścianie i po kawałku dociskaj ją szmatką lub kartą płatniczą, do powierzchni ściany. Rób to powoli, tak by pod powierzchnią naklejki na ścianę nie pojawiły się pęcherzyki powietrza. Teraz pozostaje jedynie zdjąć folię transportową i cieszyć się nowym, efektownym wzorem na ścianie.

Montaż naklejek ściennych nie jest zadaniem przesadnie skomplikowanym i nawet jeśli nigdy wcześniej nie realizowałeś/realizowałaś tego typu prac, spokojnie sobie z tym poradzisz. Ważne jedynie, by robić to starannie i powoli, tak by naklejka była w pionie, a pod jej powierzchnią nie znajdowały się nieestetyczne pęcherze powietrza.

[Głosów:3    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ