Remont domu kojarzy się zwykle z dużymi kosztami, ekipą budowlaną i bałaganem. Wcale nie musi tak być. Jak przeprowadzić remont samemu, nie nadwyrężając budżetu i nie powodując nadmiernego chaosu? Podpowiadamy.

Zrób plan działania

Na początku zastanów się, co dokładnie chcesz zmienić w domu. Czy zależy Ci na wymianie podłóg, malowaniu ścian, a może nowych meblach? Precyzyjne zaplanowanie remontu pozwoli Ci uniknąć chaosu. Po drugie, remont rób pomieszczenie po pomieszczeniu. Jeśli zaczynasz od kuchni, skoncentruj się tylko na niej. Następnie zabierz się za salon czy łazienkę. Zacznij od prac najtrudniejszych (takich jak np. wyrównywanie ścian czy cyklinowanie podłogi). Przemyśl, co wymaga całkowitej zmiany, a co tylko odświeżenia. Jeśli zależy Ci jedynie na malowaniu, wystarczy, że meble z pomieszczenia ustawisz w jego centralnym punkcie i przykryjesz specjalną folią.

Jeśli chodzi o wymianę mebli potrzebny Ci będzie ktoś, kto pomoże dźwigać nieporęczne gabaryty. Poproś do pomocy przyjaciela albo kogoś z rodziny. Jeśli zależy Ci na zamontowaniu podwieszanego sufitu, bez trudu zrobisz to sam. Samodzielnie też postawisz ściankę działową, zamurujesz drzwi czy zamontujesz instalacje elektryczne. Większość rad i instrukcji znajdziesz na stronach internetowych. Np. o tym, jakich narzędzi potrzebujesz do wykrywania kabli w ścianie?

Zgromadź materiały budowlane

Obok przygotowywania planów, zrób też notatki dotyczące tego, jakich materiałów budowlanych będziesz potrzebować. W ten sposób Twoje prace przebiegną płynniej, nie narazisz się na niepotrzebny zastój wynikający z braku tapety czy puszki farby. Zasadą jest, by niektórych produktów kupić nieco więcej w razie ewentualnych wypadków przy pracy. Mowa o terakocie, glazurze, panelach czy kaflach. Jeśli ostatecznie nie zostaną zużyte bez problemu zwrócisz je do sklepu.

Zrób kosztorys

Przygotowanie kosztorysu zaoszczędzi Ci późniejszych niespodzianek i pozwoli z góry przewidzieć wszystkie koszta. To tutaj będziesz mieć największą kontrolę nad budżetem i to w tym miejscu będziesz mógł zdecydować o sprawach priorytetowych. Pamiętaj, by zarezerwować też budżet awaryjny. W przypadku materiałów budowlanych staraj się nie oszczędzać i wybieraj raczej produkty z wyższej półki. W ten sposób zagwarantujesz sobie dobrą jakość wykończenia. Od tradycyjnych marketów tańszymi rozwiązaniami będą strony internetowe i internetowe aukcje.

Jak ciąć koszta remontu

Jest kilka sprytnych trików, które możesz zastosować podczas robienia remontu, a które nie obciążą Twojego budżetu tak bardzo jak rozwiązania standardowe. Inwestując mniejsze pieniądze, będziesz mógł cieszyć się odświeżoną przestrzenią domu. Zamiast wymieniać płytki w kuchni czy łazience, przemaluj je. Taki sam efekt zyskasz, malując meble. Tapetowanie to kolejna forma taniej i szybkiej rewolucji aranżacyjnej. W salonie wymień zasłony, poduszki i dywan, by podnieść nieco jakość wykończenia, a jeśli nie stać Cię na nowy komplet mebli pomyśl jak wiele rzeczy możesz zrobić z drewnianych desek, belek czy palet.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ