podłoże pod trawnik

Odpowiednie przygotowanie ziemi przed założeniem trawnika jest kluczowym elementem prac w ogrodzie. Dzięki temu możesz mieć pewność, że trawa, która wyrośnie na tym podłożu, będzie zdrowa i gęsta. Jak odpowiednio przygotować trawnik, aby cieszył oko cały sezon letni?

Zrób generalne porządki – przekopywanie i odchwaszczanie ziemi

Zanim rozpoczniesz jakiekolwiek prace, musisz koniecznie pozbyć się śmieci i innych zanieczyszczeń znajdujących się na terenie przyszłego trawnika. Zwróć szczególną uwagę na kamienie i inne twarde elementy – w przyszłości mogą zniszczyć sprzęt do pielęgnacji ogrodu. Przygotowywanie ziemi pod nowy trawnik rozpocznij od przekopania. Przestrzenie między poszczególnymi grudkami podłoża wypełnione zostaną wodą oraz powietrzem, które niezbędne jest do życia trawie oraz innym roślinom, które zdecydujesz się zasadzić. Pamiętaj, aby jak najdokładniej pozbyć się chwastów wraz z korzeniami.

Zadbaj o odpowiednie nawożenie gleby

Aby trawa rozwijała się jak najlepiej, musisz zadbać o odpowiedni odczyn gleby. Aby dowiedzieć się, w jakim miejscu na skali pH znajduje się ziemia na Twoim terenie, musisz zbadać ją kwasomierzem dostępnym w sklepie ogrodniczym. Odpowiedni poziom kwasowości ziemi wynosi pomiędzy 5,5 do 6,5. Jeżeli będzie za wysoki, należy wykorzystać dolomit lub kredę ogrodniczą. Następnym krokiem powinno być nawożenie gleby. Możesz dodać kompost lub, jeżeli nie posiadasz – substrat torfowy lub nawóz wieloskładnikowy.

Wybierz odpowiednie nasiona

Wybranie dobrej jakości zwiększa znacznie szanse, że Twój trawnik będzie wyglądał okazale. Najlepiej wybrać do tego nasiona samozagęszczające, dostępne na tej stronie https://www.substral.pl/nasiona-traw/nasiona-traw-trawa-samozageszczajaca. Dzięki temu, że nasiona tego rodzaju rosną w dużych kępkach, które są ze sobą połączone, uzyskasz efekt dywanu. Sprawia to, że poszczególne źdźbła wyrastają bliżej siebie. Co więcej, taka trawa jest bardziej wytrzymała na uszkodzenia i wymaga mniejszej ilości zabiegów pielęgnacyjnych niż standardowa.

Podłoże, na którym ma wyrosnąć zdrowa i gęsta trawa, musi być odpowiednio przygotowane. Stosując się do powyższych wytycznych, możesz mieć pewność, że Twój trawnik będzie wyglądał olśniewająco.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ