Dekoracyjna filiżanka z dobrej jakości porcelany to ciekawy pomysł na gustowny upominek dla każdego miłośnika aromatycznej kawy czy gatunkowych herbat. Kupując tego typu upominek, warto zastanowić się jednak, czy rzeczywiście sięgamy po produkt z najwyższej półki, który sprawdzi się w charakterze gustownego prezentu. Oczywiście możemy kierować się samą marką. W takim przypadku porcelana Villeroy & Boch, porcelana z Bolesławca lub Miśni, może gwarantować nam, że kupujemy produkt naprawdę wysokiej jakości. Przy zakupie porcelanowej filiżanki, nie musimy jednak zdawać się wyłącznie na renomę danej firmy. Istnieje kilka prostych sposobów na odróżnienie eleganckiej porcelany od produktu gorszej jakości. Jakie to sposoby?

Czym wyróżnia się porcelana dobrej jakości?

Cechą wyróżniającą oryginalnej porcelany jest jej unikalny skład oraz proces wyrobu. Przed XVIII wiekiem sztuka wyrobu porcelany znana była jedynie mieszkańcom terenów współcześnie zajmowanych przez Chiny. Dopiero August II Mocny założył pierwszą manufakturę w Europie, w Miśni, w której wyprodukowano prawdziwą porcelanę. W odróżnieniu od fajansu i porcelitu oryginalna porcelana Villeroy & Boch czy Rosenthal jest bardzo wytrzymała, wyjątkowo lekka, niesamowicie delikatna i śnieżno biała. Dobrą porcelanę Villeroy & Boch lub dowolnie inną markową porcelanę od produktów gorszej jakości odróżnia przede wszystkim grubość ścianek wykonanych z niej naczyń. Naczynia porcelanowe w odróżnieniu od naczyń z porcelitu, a tym bardziej z fajansu, mają znaczenie delikatniejszą formę. Ścianki porcelanowych filiżanek są cieniutkie, a same naczynia wyjątkowo lekkie. Poza tym markowa porcelana jest wysoce odporna chemicznie, co znaczy, że się nie wybarwia pod wpływem działania różnego rodzaju substancji chemicznie aktywnych – na porcelanowych filiżankach nie pojawią się odbarwienia od kawy czy herbaty.

Jak odróżnić porcelanę od jej imitacji?

Prawdziwa porcelana Villeroy & Boch oraz inne markowe wyroby porcelanowe nie są sztucznie szkliwione, a zatem powinny przepuszczać światło. By sprawdzić, czy mamy do czynienia z oryginalną porcelaną, wystarczy podłożyć pod denko porcelanowego naczynia latarkę i zobaczyć, czy jej wierzch rozświetli delikatna łuna. Poza tym, przy uderzeniu w filiżankę z porcelany Villeroy & Boch lub w dowolnie inny porcelanowy przedmiot znanego producenta, usłyszymy niezwykle dźwięczne tony. Po uderzeniu w fajans dźwięk będzie głuchy i cichy. Co warte podkreślenia, każdy oryginalny, porcelanowy produkt, posiadał będzie również odpowiednią sygnaturę. Dzięki niej można rozpoznać, kto wytworzył dane naczynie, w którym roku i w jakim zakładzie.

[Głosów:9    Średnia:3.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ