Jak samodzielnie zrobić meble do pokoju pierworodnego dziecka

Narodziny pierworodnego dziecka są wyjątkowym wydarzeniem w życiu pary. Zmieniają ich życie o 180 stopni. Jednocześnie wiążą się z bardzo dużymi wydatkami. Jak wiadomo rodzice chcą dla swojej pociechy jak najlepiej. Zatem zamiast kupować meble do pokoju pierworodnego dziecka, można się wykazać swoimi umiejętnościami i kreatywnością i wykonać je samodzielnie. Tutaj musicie pamiętać, że nie trzeba wcale robić dużych modułowych meblościanek, gdyż do pokoju dziecka wystarczy tylko kilka półek czy komoda.

Jak zrobić łóżeczko dla dziecka? Przydatne rady

Wybór łóżeczka dla dziecka nie jest łatwy. Modeli jest wiele, ale nie każdy spełnia nasze oczekiwania. Warto zauważyć, że kluczowe znaczenie ma nie tylko estetyka, ale przede wszystkim istotne znaczenie mają materiały, których używamy. Powinny być one oczywiście nietoksyczne, a to oznacza, że najlepiej wybrać naturalne drewno. Alternatywą dla niego mogą być płyty wiórowe i MDF. Każdy mebel od najprostszego do bardziej skomplikowanego musi być stabilny, ale powinien też być łatwy w użytkowaniu, a to oznacza, że musi być wygodny dla dziecka, ale również dla Was, gdy kładziecie w nim noworodka. Dla jeszcze większego bezpieczeństwa należy postawić wspornik bądź też inne elementy mocujące. Dzięki temu można zamontować np. baldachim czy karuzelę. Nie zapomnijcie jeszcze o ochraniaczach, ale tutaj najlepiej kupić gotowe. Mamy dla Was jeszcze jedną radę. Pamiętajcie, że łóżeczko powinno być gotowe, kiedy mama z nowonarodzonym dzieckiem przygotowuje się do wypisu. A to oznacza, że łóżeczko musi być już skręcone i pomalowane kilka dni wcześniej, tak aby zapach farby nie był już odczuwalny.

Jak zrobić łóżeczko dla dziecka krok po kroku?

Na samym początku musimy wykonać drewnianą konstrukcję, a więc stworzyć konstrukcję z drewna, która jest stabilna. Na pewno tę pracę możemy zacząć od wykonania stelażu także z desek. Łączymy cienkie deski w odległości ok. pół centymetra na długości 150 cm, sklejając je taśmą tapicerską wzdłuż głównej listwy. Zwróćcie uwagę jeszcze na odpowiedni klej, polecamy kleje do drewna ze sklepu Ataszek. Gdy stelaż mamy zrobiony, przechodzimy do głównej konstrukcji. Jeżeli wykonujemy łóżeczko z drewnianych desek, to zwróćcie uwagę, czy nie mają wystających elementów, nie zaszkodzi ich wyszlifować i użyć do tego celu papieru ściernego. Czas przejść do tworzenia  bocznych ścianek. Do tego celu wykorzystamy belki, które łączymy w prostokąt. Teraz zaznaczamy ołówkiem miejsce łączenia, a następnie wiercimy w nim otwór i montujemy kołki oraz wkręty. Analogicznie tworzymy drugą ścianę. Jeżeli do bocznych ścianek użyjecie 8 belek, to również 8 wykorzystacie do stworzenia mniejszych bocznych ścian, które mocujemy pod kątem prostym do dłuższych ścian. Pamiętajcie, aby dla bezpieczeństwa zamontować dodatkowe belki na środku ramy. Pozostaje już tylko połączyć górną część łóżeczka z podstawą, a następnie pokryć całość farbą w dowolnym kolorze.

Ważna rada i skuteczne rozwiązanie

Gdy łóżeczko jest gotowe, to pamiętajcie o doborze właściwego materaca i na nim nie możecie oszczędzać. Natomiast jeżeli chcecie zaoszczędzić na meblach, to możecie jeszcze przygotować komodę z drewnianych skrzynek. Wystarczy tylko zakupić 9 drewnianych skrzynek, z których tworzymy trzy rzędy po trzy sztuki. Łączymy je ze sobą używając wkrętów bądź też kleju. Na pewno sprawdzą się kleje do domu i warsztatu, a dokładnie kleje do drewna. Jak zauważyliście konstrukcja półek jest zamknięta. Wystarczy więc usunąć po jednej ściance z zewnątrz, na każdej kondygnacji i w ten sposób powstaną półki wnękowe. Natomiast na górnej części umieśćcie matę, którą dodatkowo możecie zabezpieczyć ochraniaczem wodoodpornym i gotowe.

O czym jeszcze należy pamiętać?

W pomieszczeniu nie może jeszcze zabraknąć wygodnego fotela. Jeżeli nie chcecie, aby maluszek spał z Wami w pokoju, to powinniście umieścić w jego pokoiku wygodny i duży fotel, z którego łatwo się wstaje. Dzięki temu mamie czy tacie podczas karmienia maluszka będzie wygodniej. Pamiętajcie jeszcze, że dziecko w pokoju tylko śpi i przede wszystkim pokój powinien być funkcjonalny dla Was, a dla dziecka wygodny i bezpieczny.

Dodatkowo nie zapominajcie o dobrym oświetleniu. Nie ma sensu wydawać dużych pieniędzy na designerskie meble, lepiej zrobić to gdy dziecko skończy  kilka lat.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ