Jak szukać mieszkania - sprawdzone sposoby kupujących

Znaleźć mieszkanie – nic trudnego. Ale znaleźć idealne mieszkanie, to jedyne, które będzie spełnieniem naszych marzeń – to już wymaga większego nakładu pracy.

Przyznajmy się, nieczęsto kupuje się mieszkanie. Zwykle kupno mieszkania to jednorazowa inwestycja. Czasem konieczna jest zamiana mieszkania na większe lub mniejsze. Najczęściej jednak mieszkanie kupujemy raz. Dlatego decyzja musi być dobrze przemyślana. Trzeba się do niej dobrze przygotować.

Biorąc pod uwagę jak wiele jest ogłoszeń znalezienie tego jedynego, wymarzonego mieszkania może nie być takie proste. Dzięki naszemu poradnikowi może być jednak o drobinę prostsze.

Po pierwsze – wywiad

Musisz go zrobić sam ze sobą. Zastanów się jakiego mieszkania szukasz. Im dokładniej określisz swoje oczekiwania tym lepiej. Ustal metraż, ilość pokoi, czy zależy Ci na mieszkaniu z oddzielną kuchnią czy może być aneks. Pomyśl czy ważne jest dla ciebie piętro na którym jest mieszkanie oraz lokalizacja. Myśl przyszłościowo – nawet jeśli teraz nie ma to dla Ciebie znaczenia zastanów się czy za kilka lat mając dzieci będzie Ci wygodniej mieszkać na niższych piętrach i czy lepsza będzie większa ilość pokoi, ale o mniejszym metrażu, czy więcej otwartej przestrzeni. Zastanów się czy bardziej zależy Ci na lokalizacji czy na przykład na niższej cenie. Wiadomo, że mieszkania bliżej centrum miasta będą droższe.

Po drugie – research

Gdy określisz już czego i gdzie szukasz możesz zacząć właściwe poszukiwania. Proponuję Ci korzystać z internetu – będzie najszybciej i najprościej. Możesz szukać na dwa sposoby. Jeden z nich to poszukiwanie informacji o deweloperach i sprawdzanie ich ofert. Czyli np. wpisujesz do wyszukiwarki Google hasło: deweloper Rzeszów, lub najlepszy deweloper Rzeszów i sprawdzasz strony, szukając realizowanych inwestycji, które spełniają Twoje kryteria.

Drugi – znacznie prostszy sposób to wyszukiwanie konkretnych inwestycji. W tym przypadku możesz wpisać w google sprzedaż mieszkań rzeszów lub bardziej dokładnie nowe mieszkania w Rzeszowie. Możesz też spróbować wpisać nazwę dzielnicy bądź metraż. W ten sposób uzyskasz wyniki spełniające Twoje kryteria.

Po trzecie – weryfikacja

Gdy dokonasz wstępnego wyboru kilku mieszkań musisz poświęcić więcej czasu na ich obejrzenie. Warto wybrać się na osiedle rano i wieczorem, sprawdzić dojazd o różnych porach dnia, dowiedzieć się kim są lub będą Twoi sąsiedzi i jak wygląda infrastruktura na osiedlu. Najważniejsza jest jednak rozmowa z deweloperem bądź pośrednikiem, od którego uzyskasz najważniejsze informacje dotyczące samego mieszkania, płatności i innych formalności. Pytania jakie chcesz zadać przygotuj sobie wcześniej. Dzięki temu o niczym nie zapomnisz.

Po czwarte – chłodna kalkulacja

Zakup mieszkania to bardzo poważna decyzja, dlatego nie warto podejmować jej pod wpływem chwili. Atrakcyjna wizualizacja bądź atrakcyjna cena nie powinna być czynnikiem, który sprawi, że bez przemyślenia podejmiemy decyzję o zakupie. Warto trzymać emocje na wodzy, dać sobie kilka dni na chłodną ocenę i podjąć decyzję po naprawdę wnikliwej analizie wszystkich aspektów.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ