Jak ubezpieczyć mieszkanie w Lublinie

Mieszkanie, jako jeden z najważniejszych elementów naszego majątku, powinno być ubezpieczone. W naszym kraju ten typ ochrony zyskuje coraz większa popularność, ponad 2/3 Polaków deklaruje, iż ubezpiecza swoją nieruchomość. Dlaczego warto? Jak wygląda ubezpieczenie mieszkania i przed czym chroni? Więcej na ten temat w tekście poniżej.

Czym jest polisa mieszkaniowa?

Produkt ten należy do tak zwanych ubezpieczeń majątkowych. Umowę na ubezpieczenie mieszkania zawiera się minimum na 12 miesięcy – oczywiście z możliwością przedłużenia. W zakresie polisy wchodzi ochrona podstawowa, czyli ochrona murów i wszelkich elementów stałych, instalacji, okien oraz ochrona dodatkowa elementów ruchomych (elektronika, sprzęt AGD, meble itp.). Polisa może chronić przed skutkami następujących zdarzeń:

 • pożar,
 • zalanie,
 • przepięcie (zarówno z powodu zwarcia instalacji elektrycznej, jak i po uderzeniu pioruna),
 • huragan,
 • kradzież z włamaniem,
 • dewastacja,
 • gradobicie,
 • trzęsienie ziemi,
 • wyłudzenie gotówki lub kosztowności.

Ponadto w ramach ubezpieczenia majątkowego możemy skorzystać z dodatkowych usług, którymi najczęściej są:

 • OC w życiu prywatnym, czyli ochrona przed szkodami wyrządzonymi osobom trzecim,
 • Home Assistance, które umożliwia skorzystanie z usług fachowca np. w sytuacji, gdy mamy awarię instalacji elektrycznej. Ubezpieczalnia pokrywa wówczas koszt pracy serwisanta.

Dlaczego warto?

Najważniejszą zaletą polisy mieszkaniowej jest jej niski koszt, który wynosi kilkaset złotych rocznie. To naprawdę niewielka suma biorąc pod uwagę, jak szeroki może być zakres polisy. Jeśli dojdzie do niespodziewanego zdarzenia, np. zalania mieszkania czy włamania z kradzieżą, będziemy narażani na ogromne koszty. Remont pomieszczeń czy ponowne zakupienie drogocennego sprzętu na pewno znacząco odchudzi nasz portfel. Jeśli jednak mamy ubezpieczenie mieszkaniowe, straty pokryje towarzystwo, z którym podpisaliśmy umowę. W ten sposób nie musimy martwić się o niespodziewane, wysokie wydatki.

Na co zwrócić uwagę podczas podpisywania umowy?

Obecnie na rynku ubezpieczeń funkcjonuje wiele towarzystw i firm oferujących polisy mieszkaniowe. Oznacza to, że aby wybrać najkorzystniejszą ofertę musimy poznać kilkanaście propozycji, które różnią się warunkami i zakresem ochrony, wyłączeniami odpowiedzialności oraz oczywiście wysokością składki ubezpieczeniowej. To dużo danych do przeanalizowania.

Istotnym elementem polisy jest również suma ubezpieczenia. To kwota, do której ubezpieczyciel wypłaci zadośćuczynienie, jeśli dojdzie do szkody w chronionym mieszkaniu. Suma ubezpieczenia powinna odzwierciedlać realną wartość majątku, ponieważ w przypadku nieruchomości wyższa suma nie daje możliwości uzyskania wyższego zadośćuczynienia. Z tego powodu mieszkanie ubezpieczamy tylko w jednym TU. Ponadto suma ubezpieczenia nie powinna być niższa niż wartość nieruchomości, gdyż w razie szkody otrzymamy niższe zadośćuczynienie, a resztę strat będziemy musieli pokryć z własnej kieszeni.

Chcesz chronić swoje finanse i majątek? Nie wiesz, jak wybrać najlepszą ofertę i ubezpieczyć swoje mieszkanie w Lublinie? Skontaktuj się z Multiagencją Ubezpieczeniową Eurofinance w Lublinie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ