Wiosna to wyjątkowy czas, kiedy po mroźnej i szarej zimie do życia budzi się nie tylko przyroda, ale też wnętrza wielu domów, w których zaczynają panować wszechobecne kolory i ożywczy, słodki zapach świeżych kwiatów. Szczególnie podczas Wielkanocy i w okresie przygotowań, który ją poprzedza, dookoła mnóstwo jest wiosennych i typowo świątecznych ozdób. Największym wyzwaniem dla każdej gospodyni domowej jest dekoracja stołu wielkanocnego. Jaką aranżację stworzyć, żeby oczarować swoich gości? W jaki sposób przystroić stół, żeby wyglądał inaczej niż dotychczas? Te i wiele podobnych pytań zadaje sobie każdy na kilka dni przed świętami wielkanocnymi. Aby uniknąć niepotrzebnego stresu i zakupowego szału w sklepach z ozdobami do domu, warto zaplanować dekoracje już dziś.

Dekoracje stołu wielkanocnego

Już na kilka tygodni przed Wielkanocą, w sklepach z dekoracjami do domu pojawia się niezwykle szeroki asortyment, który obejmuje ozdoby idealne na wiosenne święto. W zależności od własnych preferencji, można wybierać spośród różnorodnych stroików, świec i świeczników, wielkanocnych figurek, np. baranków, zajączków i kurczaków, kolorowych wazonów, obrusów i bieżników albo serwetek. Można też samodzielnie wykonać oryginalne dekoracje np. wianki lub stroiki, które łatwo zrobić z gotowych elementów dostępnych w sklepach.

Stroik lub wianek postawiony na wielkanocnym stole może stanowić główną dekorację, którą warto uzupełnić świecą ozdobioną wiosennym motywem oraz niewielkimi figurkami np. kolorowym, porcelanowym zajączkiem, który jest symbolem świąt wielkanocnych. Ciekawym pomysłem na stworzenie stroika jest wsypanie do przezroczystego wazonu sztucznych pisanek i wetknięcie pomiędzy nie pojedynczych, wiosennych kwiatów, np. tulipanów. Bazą dla tego rodzaju ozdób na stół mogą być sztuczne rośliny. W tym przypadku stoik albo wianek znacznie dłużej będzie efektowną dekoracją, a dostępne w sklepach sztuczne kwiaty do złudzenia przypominają prawdziwe.

Na stole wielkanocnym nie może zabraknąć takich ozdób, jak pisanki. W celach dekoratorskich znacznie lepiej jest wykorzystać sztuczne jajka niż prawdziwe. Te drugie warto zarezerwować sobie na świąteczne śniadanie. Chcąc stworzyć oryginalny wystrój, można dowolnie rozmieścić kolorowe pisanki, aby stworzyć wrażenie nieładu. Takie rozwiązanie doda energii i tchnie jeszcze więcej życia w przygotowany na wiosnę dom. Najpopularniejsze i łatwo dostępne są pisanki drewniane, porcelanowe, plastikowe i czekoladowe, zawinięte w kolorowe sreberka, ale oryginalnym pomysłem są ażurowe jajka wydziergane na szydełku albo ozdobione metodą decoupage.

Żywe kwiaty w wazonie to kolejny element wśród ozdób na wielkanocnym stole, którego nie powinno zabraknąć. Najlepiej aby były to tulipany oraz żonkile, a nawet hiacynty w kolorowej doniczce. Takie kwiaty, które wyróżniają się na tle wielu innych intensywnymi barwami i zapachem idealnie wkomponują się w wielkanocne dekoracje. Ciekawym pomysłem na udekorowanie stołu są również świece – kilka mniejszych albo jedna większa. Ważne, aby kolorystycznie nawiązywały do wiosennych motywów. Co więcej, mogą być np. w kształcie motyli, pisanek czy zajączków, podobnie jak ozdobne figurki.

Najlepsze tło dla wszystkich ozdób stanowi obrus, bieżnik albo serwetki. Tkaniny ozdobione wielkanocnymi motywami doskonale podkreślą całą aranżację stołu.

Świąteczna zastawa stołowa

Dekorując stół na święta wielkanocne, nie można zapominać o tych wszystkich elementach, które stawia się na nim w czasie przyjmowania gości albo zasiadania do świątecznego śniadania lub obiad wraz z całą rodziną. Zastawa stołowa, bo o niej mowa, warto, aby była zupełnie inna niż ta, której używa się na co dzień. W sklepach dostępnych jest wiele kompletów i pojedynczych elementów, które doskonale wpisują się w wielkanocny wystrój. Warto zdecydować się na motywy ludowe, które są nie tylko bardzo modne, ale też idealnie pasują do wiosenno-świątecznej stylistyki. Zastawa ozdobiona malowanymi kwiatami albo barwnym kogucikiem i żółciutkimi pisklętami przywodzi na myśl sielski obraz polskiej wsi.

Oprócz całej zastawy stołowej, warto pomyśleć też o mniejszych elementach takich, jak ozdobne kieliszki na jajka, cukiernica i mlecznik, maselniczka, a nawet solniczka i pieprzniczka. Zadbanie o każdy, nawet najmniejszy szczegół, pozwoli stworzyć wyjątkową aranżację stołu wielkanocnego.

Kolory na wielkanocnym na stole

Tworząc dekoracje wielkanocnego stołu, warto odpowiednio dobierać do siebie kolory, zwłaszcza, że mnogość różnorodnych elementów może spowodować wizualny chaos. Zawsze trafionym zestawieniem będzie połączenie jasnego, pudrowego różu z pastelową zielenią. Takie barwy są orzeźwiające i pasują do wiosennej stylistyki. Róż można także połączyć z kolorem niebieskim, najlepiej w morskim odcieniu, który jest zbliżony do turkusowego, albo z intensywnym fioletem. Ten ostatni kolor harmonizuje również z soczystą zielenią.

Jeśli chce się osiągnąć bardziej elegancki, wyrafinowany efekt, to wśród dekoracji powinna przeważać biel. Warto też na każdym wielkanocnym stole znaleźć miejsce na kolor żółty, który jest nierozerwalnie kojarzony z wiosennymi świętami, podobnie ja zieleń.
Artykuł sponsorowany.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ