Jak urządzić małą sypialnię

Aranżacja małej sypialni może okazać się sporym wyzwaniem. Nie tak łatwo pomieścić wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy mając do dyspozycji niewielką, a do tego słabo doświetloną przestrzeń. Odpowiedni dobór mebli, oświetlenia, a nawet drzwi sprawi, że pomieszczenie będzie w pełni funkcjonalne, a przy tym przytulne.

Jak doświetlić wąską sypialnię?

Aranżując małą sypialnię, nie wolno pominąć kluczowej kwestii, jaką jest dostęp do światła – zarówno tego naturalnego, jak i sztucznego. Odpowiednie oświetlenie wąskiej sypialni sprawi, że pomieszczenie optycznie wyda się bardziej przestronne, niż jest w rzeczywistości. Jeśli masz małą sypialnię z oknem, odpowiednio je wyeksponuj. Najlepiej nie zagracać parapetu zbędnymi rzeczami – wtedy do pomieszczenia wpadnie więcej naturalnego światła. Lepiej też zrezygnować z ciężkich, ciemnych firan, które mogłyby dodatkowo przytłoczyć małą sypialnię.

Jak można dodatkowo doświetlić wąską sypialnię? Oświetlenie sufitowe może w tym wypadku nie wystarczyć. W jednym z rogów pokoju dobrze jest postawić lampę stojącą. Jeśli znajdzie się obok wygodnego fotela, stworzy z nim przyjemny kąt do czytania. Warto też zastosować delikatne oświetlenie przy elementach dekoracyjnych, np. ramkach na zdjęcia. Jeśli dodatki będą w jasnych kolorach, w połączeniu ze światłem, będą w stanie rozjaśnić i powiększyć przestrzeń.

Jakie drzwi wybrać do małej sypialni?

By optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń wąskiej sypialni, warto w niej zastosować drzwi przesuwne. Skrzydło takich drzwi nie odchyla się na boki, a przesuwa się wzdłuż ściany, co stanowi ogromną oszczędność miejsca. Trzeba jednak pamiętać, że umieszczenie drzwi na ścianie spowoduje, że nie będzie można ustawić pod nią mebli. Modne modele drzwi przesuwnych do małej sypialni można znaleźć w ofercie PORTA DRZWI: https://www.porta.com.pl/produkty/drzwi-lamane-suwane. Najpopularniejsze systemy przesuwne naścienne tej marki, które sprawdzą się w wąskiej sypialni to:

  • SLIDE – to uniwersalna propozycja, dobra niemal do każdego rodzaju wnętrza,
  • EFEKT – świetnie sprawdzi się w sypialniach w stylu minimalistycznym,
  • BLACK – to system dostępny w wersji jedno- i dwuskrzydłowej, ta druga, z pewnością będzie prezentować się bardziej efektownie w większych pomieszczeniach.
Drzwi Porta z systemem przesuwnym BLACK
Drzwi Porta z systemem przesuwnym BLACK

Jaki kolor wybrać? Obecnie, jeden z najmodniejszych kolorów oklein to Gladstone/Halifax Naturalny. Swoją popularność zawdzięcza kolorystyce, która nawiązuje do barwy naturalnego drewna. Takie wykończenie jest uniwersalne i będzie pasować do sypialni niemal w każdym stylu.

Mała sypialnia – pomysły na aranżacje

Łóżko to najważniejszy element każdej sypialni. Zawsze powinno być odpowiednio duże i komfortowe, nawet gdy mamy do dyspozycji niewielką przestrzeń. W małej sypialni dobrze sprawdzi się rozkładana kanapa lub tradycyjne łóżko, najlepiej ze schowkiem. Schowek będzie świetnym miejscem do przechowywania pościeli, ale również książek czy ubrań. Ciekawą aranżację małej sypialni można stworzyć również przy pomocy podestu, na którym zostanie umieszczony materac. Podest to również dobre miejsce do przechowywania.

Meble do wąskiej sypialni powinny być lekkie i jasne, a przy tym funkcjonalne. Jakie elementy sprawdzą się w aranżacjach małych sypialni? Przede wszystkim warto szukać mebli składanych i wielofunkcyjnych. Przeszklony regał będzie odbijał światło i dodatkowo doświetli pomieszczenie. W roli toaletki dobrze sprawdzi się stolik montowany do ściany, który – w razie potrzeby – będzie można złożyć. Z kolei do roli krzesła do toaletki najlepiej wykorzystać puf ze schowkiem, w którym będzie można trzymać drobiazgi.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ