Urządzenie ogrodu, gdy ma się dzieci jest nie lada wyzwaniem, a jeśli do tego jest się jeszcze opiekunem psa czy kota to staje się to bardzo trudne. Trzeba zdawać sobie sprawę, że nie brakuje gatunków trujących, których zwierzęta ani dzieci absolutnie nie powinny dotykać, a tym bardziej spożywać. Ponadto ogród musi zapewniać swobodę zabawy, zarówno dzieciom jak i zwierzętom. Zatem, na co należy zwrócić uwagę?
Po pierwsze: zastanów się nad sadzeniem roślin iglastych
Jeśli po Twoim ogrodzie będzie biegał pies, a także dzieci, to musisz pomyśleć nad tym, jak posadzić rośliny. Jeśli koniecznie chcesz wybrać iglaki to zdecydowanie nie sadź ich blisko płotu. Pies jest terytorialny, a także ciekawski, gdy posadzisz żywopłot z tui to niestety szybko może on zostać zniszczony, bo pies będzie chciał się bawić z psem, który akurat wychodzi na spacer i stratuje Twoje rośliny. Pewnym rozwiązaniem jest postawienie dodatkowego płotka okalającego iglaki, jednak wtedy znacznie ograniczasz psu swobodę, zwłaszcza samiec ciężko to przeżyje, nawet jeśli ma zapewniony codzienny spacer po okolicy. Dlatego lepiej iglaki sadzić w pewnej odległości od płotu, tak by pies miał do niego dojście. Gęste sadzenie będzie wiązało się z koniecznością potoczenia drzewek wspomnianym płotkiem, ale postawionym w taki sposób, że pies będzie mógł swobodnie poruszać się po ogrodzie. Celowo nie poruszamy tu tematu kota, bo jak wiadomo on wszędzie potrafi się wcisnąć. Również dzieci w ferworze zabawy mogą zniszczyć Twoje rabaty czy drzewka, dlatego warto sadzić je w dużych donicach. To również sposób na znaczenie terenu przez samce, przynajmniej psy. Będą znaczyć doniczkę, a nie iglaka w związku z tym igły nie będą narażone na psi mocz. Z kotami już bywa gorzej, bo mają różne pomysły i są zwykle bardziej zwinne, ale przynajmniej betonowej donicy na pewno nie przewrócą. Zatem, jeśli sadzić to koniecznie w betonowych donicach. Gatunki karłowate, odpowiednie do sadzenia w donicach znajdziesz w sklepie ogrodniczym euroogrod.com.pl.
Po drugie: wybierz odpowiedni gatunek trawy, który dobrze się ukorzenia
Dzieci bawiące się na trawie i grające w piłkę będą regularnie niszczyły darń. Nawet samo bieganie przyczynia się do jej degradacji. Jednak można temu zaradzić wybierając trawę, która dobrze się ukorzenia. To oczywiście trawa sportowa. Sprawdzi się ona także w przypadku twoich czworonożnych pupili. Oczywiście musisz oduczyć psa podkopów na trawniku, a kota załatwiania się na nim, jeśli chcesz by zawsze był piękny i zielony. Wtedy pozostaje Ci dla pupila wybrać kuwetę albo spacer do lasu czy parku w celu załatwienia swoich potrzeb. Zwierzę, które nie kojarzy swojego ogrodu z kuwetą nie będzie się na nim załatwiać. Oczywiście znaczenie terenu moczem zarówno przez psa czy kota albo załatwianie potrzeb na łonie natury przez dzieci, zwłaszcza chłopców, może się zdarzyć. Dlatego musisz przygotować się na to, że Twoja trawa czasem będzie zażółcona. Cóż Ci pozostaje? Możesz wybierać zażółconą i martwą darń i siać nową trawę, obficie podlewając. Trawa dobrze ukorzeniona będzie odporna na harce zarówno czworonożnych towarzyszy, jak i dzieci.
Po trzecie: nie wybieraj krzewów kłujących, możesz postawić na owocowe, np. porzeczki
Kłujące krzewy są niebezpieczne zarówno dla małych dzieci, jak i zwierząt, dlatego lepiej ich nie wybieraj. Zatem odpada sadzenie krzewów róż, zresztą powodów jest więcej, ale o nich dowiesz się za chwilę, a także berberysów, ostrokrzewów czy pigwowców. Możesz za to postawić na krzewy owocowe pozbawione kolców. Na pewno sprawdzą się porzeczki, zarówno czerwona, jak i czarna. Dzieci uwielbiają zajadać owoce na łonie natury, a jeśli poczęstują zwierzę też nic mu nie będzie. Ponadto jeśli poza kotem i psem masz również królika, to wiedz że może on zjadać liście czarnej porzeczki, oczywiście tylko wtedy, gdy nie stosujesz żadnych pestycydów. Takich środków chemicznych musisz się wystrzegać ze względu na zwierzęta domowe i dzieci. Możesz wybrać również sadzonki malin, ich liście są także przysmakiem królików. W ogrodzie możesz posadzić też lawendę, która odstrasza kleszcze.
Po czwarte: nigdy nie wybieraj tych roślin do ogrodu!
Są takie rośliny, których absolutnie nie możesz wybierać do ogrodu bowiem są silnie trujące dla psów i kotów, a niektóre także dla ludzi. Silne wymioty, biegunki, konwulsje, brak apetytu i osłabienie może wywołać połknięcie fragmentu roślin takich jak ostrokrzew, bukszpan, czarny bez, narcyz, funkia, różanecznik, azalia czy też bluszcz, powojnik i wicokrzew. Zarówno dla psów, kotów, jak i dzieci niebezpieczny jest cis. Jego spożycie może spowodować zaburzenia pracy serca, a nawet śmierć. Trujące są także złotokap zwyczajny tojad, a także konwalia majowa, czy lilie. Te ostatnie są szczególnie niebezpieczne dla kotów. Jeśli Twój pies lubi kopać zrezygnuj z roślin cebulowych, ich cebule są toksyczne i powodują rozstrój żołądka.
Warto w ogrodzie urządzić kącik do zabawy dla dzieci i zwierząt. Świetnym pomysłem będzie wykorzystanie starego wydrążonego pnia dla tych ostatnich. Z kolei dzieci świetnie będą spędzać czas w ogrodowym domku, choć czworonożni pupile też nim nie pogardzą.