Jak urządzić własny ogród?

Urządzanie własnego ogrodu wcale nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Brak umiejętnego planowania może spowodować, że zagości w nim chaos, a rośliny będą zagłuszać się nawzajem. Aby samodzielnie poradzić sobie z ogródkiem, należy stosować się do kilku zasad, które zaprezentujemy poniżej.

Przygotuj teren pod ogród

Jeżeli dopiero co kupiłeś działkę i chcesz tam urządzić ogród, to musisz sprawdzić kilka rzeczy. Przede wszystkim czy odpowiednio jest odprowadzany nadmiar wody (to szczególnie ważne na działkach nad jeziorem czy blisko innych cieków wodnych) oraz jak wygląda nachylenie terenu. Jeżeli jest zbyt duże, to warto zasadzić krzewy i drzewka, które podtrzymają grunty. Jeżeli działka jest zaśmiecona, np. po budowie domu, to należy ją wysprzątać. Także kwestia idealnego trawnika wymaga aby ziemia została uprzednio odpowiednio przygotowana.

Określ typ ogrodu

Przede wszystkim musisz wiedzieć jaki ogród chcesz stworzyć. Być może będzie to bardzo uporządkowany teren, gdzie rośliny będą miały swoje miejsce, a ty będziesz mógł się nimi często zajmować. Chyba, że wolisz ogród, który będzie wymagał mniejszych nakładów pracy, ale będzie bardziej nieuporządkowany, wręcz dziki. Wiadomo, że czas jaki będziemy chcieli poświęcić na pielęgnację ogródka, u każdego jest inny. Druga sprawa to rodzaj ziemi, jaką posiadamy. Jeżeli było w niej już coś wcześniej zasadzone, to wiadomo, że jej spulchnieniu i wyrobieniu nie będzie towarzyszył długi czas. Inaczej jest jeżeli urządzamy ogród w miejscu, które poprzednio służyło celom budowlanym (np. wokół nowo wybudowanego domu).

Dobierz rośliny

Skoro już wiesz jakiego charakteru chcesz nadać swojemu ogrodowi, to teraz należy poszukać odpowiednich roślin. Zastanów się jakie kwiaty, krzewy czy może nawet drzewka potrzebujesz. Dobrze aby wszystkie były dobrze wyeksponowane oraz by większe nie przysłaniały mniejszych. Pytaj w sklepach ogrodniczych jakie rośliny lubią rosnąć obok siebie, a jakie będą sobie przeszkadzać. Możesz także skorzystać z projektowania układu roślin – dużo sklepów oferuje je za bardzo przystępne ceny. Jeżeli chcesz, aby ogród przez cały rok wyglądał kwitnąco, musisz także pogrupować roślinki na okres ich kwitnięcia. Warto w tym przypadku wykorzystać też gatunki całoroczne.

Miejsce na wypoczynek

We własnym ogrodzie warto jest przeznaczyć odrobinę miejsca na odpoczynek. Dla jednych może być to altana wraz z grillem, dla innych małe boisko do siatkówki. W tych strefach należy uważać z roślinnością – aktywny wypoczynek może sprawić, że połamie się czy podepcze. Jeżeli bardzo zależy nam na kwiatach bądź krzewach w tych miejscach, musimy je odpowiednio zabezpieczyć. Jeżeli marzy się nam altana to zastanówmy się nad utwardzeniem podłoża – będzie to wygodniejsze dla organizowanych tam imprez rodzinnych, także po deszczu.

Własny ogród to marzenie wielu osób. Należy jednak wiedzieć, że jego stworzenie i pielęgnacja będzie wymagała dużych nakładów pracy oraz poświęconego czasu. W razie problemów lub niepewności warto skorzystać z porad specjalistów lub uzupełnić swoją wiedzę na blogach i forach ogrodniczych – wiele informacji tam zawartych może okazać się bardzo przydatnych przy tworzeniu wymarzonego kawałka zieleni.

Artykuł powstał we współpracy z Cesar Działki.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ