Jak walczyć ze szkodnikami drewna?

Szkodniki drewna są zmorą wielu osób, które pozostają nieskończonymi pasjonatami drewnianych, najbardziej szykownych i ponadczasowych mebli. Spośród ksylofagów, zwanych najczęściej szkodnikami drewna, najczęściej występujące w Polsce to spuszczel pospolity oraz kołatek domowy. I choć każdy z nich upodobał sobie innego rodzaju meble, oba gatunki owadów uznawane są za równie niepożądane, a ich właściwości szkodliwe dla mebli pozostają wciąż ogromne.

Spuszczel pospolity najbardziej lubi żerować w drewnie miękkim, czyli takim, które charakteryzuje popularne w Polsce drzewa iglaste. W środowisku domowym najczęściej wybiera miejsca ciepłe i nasłonecznione, a takie z powodzeniem znaleźć można na strychach czy poddaszach domu wykonanego z drewna. Wyjątkowo długa żywotność larwy spuszczela pospolitego sprawia, że w dogodnych warunkach potrafi on przetrwać nawet 16 lat! W standardzie żyje około 7 lat. Samica spuszczela pospolitego może złożyć nawet 200 lat, stąd też szkodliwa działalność owada trwać może przez kilka pokoleń. A jak rozpoznać, że drewno zostało zaatakowane przez tego szkodnika właśnie? Zaobserwować na nim można szerokie nawet na 6 mm owalne otwory. Co więcej, działalności szkodnika towarzyszyć będzie także głośny odgłos żerowania – słyszalny nawet z odległości około 2 metrów.

Drugi co do popularności występowania szkodnik drewna, to kołatek domowy. Występować może zarówno w drewnie miękkim, jak i twardym. Z reguły jednak woli drewno o większej wilgotności – stąd też naturalnym środowiskiem zagnieżdżenia się szkodnika pozostają piwnice, podłogi, meble czy belki przyziemne.

Kołatek domowy jest znacznym zagrożeniem dla utrzymania w nienagannym stanie starego drewna – choćby muzealnych eksponatów. O tym, że drewno zostało zaatakowane przez tego właśnie owada, świadczyć będzie odgłos kołatania oraz otwory o średnicy około 1,5 mm.

Jak najskuteczniej walczyć z ksylofagami? Najlepiej zainwestować w gazowe insektycydy bądź płynne pestycydy. Tu najlepiej sprawdzi się wykorzystanie najbardziej cenionej metody walki z owadami – niezawodna fumigacja. Najnowocześniejszą formą zwalczania szkodników drewna pozostają zaś mikrofale. Metoda ta utożsamiana jest z procesem w pełni ekologicznym. Nagrzanie drewna do temperatury 55 – 60 stopni Celsjusza powoduje trwałe wyginięcie ksylofagów.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ